zdroj: shutterstock.com

Domácí sauna se stává stejně běžná jako vlastní bazén

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Ještě před několika lety byla domácí sauna považována za přepych, který si mohlo do domácnosti dovolit pouze „horních 10 000“. Dnes si vlastní saunu může pořídit prakticky každý. Tato situace je podobná, jako v oblasti bazénů na zahradách. Ty také bývaly pouze výsadou bohatých a nyní již bazény ve všech podobách můžeme najít na zahradách mnoha rodinných domů a chat v naší republice. Dokonce dle průzkumu se stáváme evropskou velmocí, co se týče vlastních bazénů. Stejný pokrok a rozmach můžeme v současnosti sledovat také v oblasti domácích saun. Stane se běžnou součástí našeho domova?

Sauny, jako součást domácnosti i samostatně stojící na zahradě

Na rozdíl od bazénů si saunu nemusí užívat pouze vlastníci rodinných domů se zahradami, ale na své si přijdou i vlastníci větších bytů. Domácí sauny mohou být totiž umístěny i do interiéru. Dnešní moderní postupy při výrobě již tuto možnost dovolují. Musíte ovšem počítat s tím, že v interiéru jen těžko postavíte saunu, do které se vejde 10 lidí najednou. Venkovní sauny tuto možnost ovšem přináší. Zde nejste nijak omezeni prostorem a můžete si vybrat takovou velikost sauny, která by vám dokonale vyhovovala.

Věděli jste, že tradiční kachlová kamna lze koupit jako celek, stějně jako krbová kamna?

Sauny se dají vyrobit přímo na míru

Při výběru velikosti sauny nejste prakticky omezeni žádnou velikostí. Na trhu jsou totiž nabízeny různé druhy saun v mnoha velikostech a tvarech. Zastoupení množství modelů v každé kategorii saun je opravdu obrovské. Kromě možnosti výběru typizovaných velikostí saun si můžete nechat vyrobit také saunu na míru. Tato varianta je nejvíce využívána právě v bytech a interiéru. Sauna  může být vyrobena přesně podle rozměrů a dispozic místnosti, ve které bude usazena.

3 základní druhy domácích saun

Domácí sauny jsou rozděleny do tří kategorií a typů. Každý druh sauny nabízí specifický způsob saunování, pomocí jiné technologie. Všechny 3 druhy ovšem přináší výsledky v oblasti uvolnění svalstva, posílení imunity a regenerace.

Finská sauna

Finské sauny nabízí možnost saunování ve své nejrozšířenější podobě. Vytápění sauny je zajištěno saunovými kamny s lávovými kameny. Poléváním těchto kamenů studenou vodou vzniká množství páry, které si můžeme nastavit podle vlastních potřeb. Finská sauna je určena pro všechny milovníky klasického saunování.

Finská sauna Karibu Sonja koupíte již od 33 000 Kč, zdroj: marimex.cz
Finská sauna Karibu Sonja koupíte již od 33 000 Kč, zdroj: marimex.cz

Infrasauna

infrasaunách probíhá proces ohřívání pomocí infračervených zářičů, které jsou v prostoru sauny rozmístěny. V sauně není zvýšená vlhkost, ale to neznamená, že by saunování v infrasaunách nepřinášelo své účinky. Naopak. Produkování potu v infrasaunách může být mnohem intenzivnější, než při stejné teplotě ve finské sauně. Navíc mají nízké náklady na provoz.

Infrasauna Mariana koupíte již od 14 990 Kč, zdroj: mountfield.cz
Infrasauna Mariana koupíte již od 14 990 Kč, zdroj: mountfield.cz

Kombinovaná sauna

Kombinované sauny přináší výhody obou technologií, spojené v jediném výrobku. Můžete teplo kombinovat tak, jak vám vyhovuje nejvíce. Kombinované sauny mohou být navíc osazeny také solnými terapiemi.

Obecné přínosy saunování

  • Prohřátí svalstva a jeho roztažení
  • Zvýšení průtoku krve v tepnách a žilách
  • Lepší prokrvení a okysličení orgánů a svalů
  • Zvýšení hybnosti kloubů
  • Pomoc při bolestech svalů
  • Posílení imunity
  • Relaxace a uvolnění

Máte domácí sauna? Podělte se s našimi čtenáři o vaše zkušenosti?