zdroj: shutterstock.com

Víte, že existují speciální interiérová kamna na pelety?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pelety jsou v dnešní době velmi využívaným palivem. Může za to jejich příznivá cena, vysoká výhřevnost a také spotřebování malého množství na vytopení velkého prostoru. To už ale není zásluha přímo pelet, ale spíše jejich spalovacího zařízení. K oblíbeným kotlům na pelety se v současnosti přidávají také interiérová kamna na pelety.

Kotle versus kamna

Kotle na pelety patří mezi oblíbené způsoby topení již několik let. Jedná se především o ekologický i ekonomický způsob vytápění domácnosti. Výhodou kotlů na pelety je jejich minimální spotřeba paliva. Také jsou pouze velice málo náročné na obsluhu. Většina modelů je vybavena zásobníkem, který si dokáže sám dávkovat množství pelet k udržení stanovené teploty. Navíc při vhodném dimenzování je lze kombinovat i s tolik populárním podlahovým topením. Více se dozvíte zde.

Kamna na pelety jdou ve stopách kotlů v oblasti výhod. Na rozdíl od kotlů na pelety, které jsou určeny pro vytápění velkých rodinných domů i objektů a instalují se do sklepů, mají kamna jiné využití. Kamna na pelety jsou určena pro vytápění jednotlivých místností, bytů nebo nízkoenergetických domků. Mohou být postaveny přímo v interiéru. Jejich vzhled nijak nenaruší krásu místnosti ba naopak mnohé mohou nabídnout i zajímavý design.

Jak fungují peletová kamna

Krbová kamna nám dovolují se těšit z pohledu na oheň. Ten můžeme vidět přes sklo, které u moderních kamen dosahuje velikosti stejné, jako krbové vložky. Kamna jsou snadná k instalaci a pro svůj chod potřebují pouze menší komín s průměrem 10-15 cm. Také jsou automatické a jejich dávkování může být manuální nebo pomocí časového spínače. Dokonce můžete do kamen čas od času přihodit i polínko klasického dřeva.

Peletová kamna Ecotherm Slim, zdroj: kamnakrbyobchod.cz
Peletová kamna Ecotherm Slim, zdroj: kamnakrbyobchod.cz

Kamna mohou být také propojena a s teplovodním výměníkem. Díky tomu mohou být využita i pro vytápění okolních místností nebo k ohřevu teplé užitkové vody, třeba přes zimu, kdy solární panely mají nízký tepelný zisk. Teplo je předáváno sáláním. Můžete také nechat připojit ventilátor, který bude přenášet teplo prouděním. Účinnost spalování dosahuje až 90% a tepelný výkon běžných kamen na pelety je v rozmezí od 6 do 10 kW.