zdroj: shutterstock.com

Kusové koberce vládnou modernímu interiéru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Nadvláda klasických koberců, jako materiálu pro pokládku podlahy v celé místnosti už dávno skončila. Koberce v celé místnosti dnes nahrazují plovoucí podlahy, dlažby nebo linolea. Koberce se ale i na těchto podlahách využívají. Už ne do celé místnosti, ale spíše jako dekorační prvek. Velmi oblíbené jsou proto kusové koberce.

Kde se kusové koberce nejvíce využívají?

Využití kusových koberců je různé. Může mít pouze dekorační nebo také praktické vlastnosti. Lino, plovoucí podlaha i dlažba jsou považovány za chladné druhy podlahové krytiny. Pokud nejsou opatřeny podlahovým topením, jsou chladné a od nohou stoupá zima. Nejčastěji se kusové koberce využívají v místech, kde si v interiéru sundáváme domácí obuv a máme pouze holé nohy. V místech, kde je zvýšené riziko poškození podlahy, se také využívají k vyšší ochraně podlahového materiálu.

Kusový koberec ALSLEV 249 Kč, zdroj: ikea.cz
Kusový koberec ALSLEV 249 Kč, zdroj: ikea.cz

Největší využití najdou kusové koberce v obývacích pokojích. Zejména v místě u konferenčních stolků a u obývacích sedacích souprav. Tam se mohou stát krásnou dekorací a zároveň praktickým doplňkem. Velké využití najdou kusové koberce také v ložnicích u postele. Tam opět oceníte jejich designové i tepelné vlastnosti. Dále se koberce využívají na chodbách, při přezouvání z venkovní do domácí obuvi a naopak. Některé druhy koberců jsou vhodné i pro využívání na toaletách a v koupelnách. Více informací najdete zde.

Jaké jsou možnosti výběru?

Materiálové možnosti u kusových koberců nejsou téměř nijak omezeny. V této kategorii najdete stejné množství materiálů, jako pro celoplošné koberce. Můžete volit mezi přírodními a syntetickými materiály. Z přírodních materiálů jsou nejoblíbenější koberce z vlny, bavlny nebo hedvábí. V kategorii syntetických koberců je výběr větší. Vybírat můžete koberce z polyamidového vlákna, z polyesteru, z polypropylenu, z polyakrylu.

Venkovní koberec "Shaggy" 2 690 Kč, zdroj: kika.cz
Venkovní koberec „Shaggy“ 2 690 Kč, zdroj: kika.cz

Každý druh materiálu má své přednosti i zápory. V případě syntetických materiálů je kratší jejich životnost. Přírodní materiály jsou zase podstatně dražší. Záleží také na tom, jak jsou koberce vyráběny. Výroba může probíhat tkaním, všíváním nebo vpichováním. Podle způsobu výroby je také odvozena délka vlasu koberce. V dnešní době jsou velice oblíbené koberce s dlouhým a hřejivým vláknem. A který koberec padl do oka vám?