zdroj: shutterstock.com

Máte zatopené obydlí? Pomůže vám vhodné čerpadlo

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Nedávné povodně nám opět dokázaly, jak nečekaná a ničivá může velká voda být. Pokud se vaše obydlí nachází v ohrožených oblastech, vyplatí se být připraven. Čerpadla jsou užitečným pomocníkem nejen při velkých povodních. Oceníte je  i při pronikání spodní vody do sklepa, stejně tak ho lze využít i k příjemnějším činnostem jako napuštění bazénu či zalévání zahrady.

Druhy čerpadel

Aby čerpadlo vyhovovalo všem vašim potřebám, je vhodné poradit se před jeho koupí s odborným personálem v příslušné prodejně. Ale jako první vodítko při volbě vám může být nápomocný náš stručný přehled základních typů čerpadel

Povrchová zahradní čerpadla

Máte-li na pozemku zdroj užitkové vody, umožní vám tento typ čerpadla získání vody pro zalévání. Stejně tak poslouží při čerpání vody z jezírek, rybníků či cisteren.

Čerpadla jsou vyrobena z litiny, ušlechtilé oceli či odolných plastů a lze zakoupit jak čerpadla elektrická, tak i naftová čerpadla, která využijete především na odlehlých chatách a jiných místech bez přívodu elektrické energie, stejně tak mohou být pomocníkem při záplavách.

Základním rozdílem je, že tyto čerpadla jsou umístěny na povrchu a nasávání je řešeno prostou hadicí. Sací výška je tak v řádu jednotek metrů (max 8 metrů). Nejsou určeny na nečistoty, proto je na nasávacím ventilu umístěna filtrační mřížka. Lze je pořídit již kolem 1000 Kč.

Elektrická kalová čerpadla

Tato čerpadla jsou uzpůsobena pro čerpání kalné vody i vody obsahující kamínky a jiné menší nečistoty. Využívají se při odčerpání kalné užitkové vody z nádrží, k odvodňování bažin, některé typy najdou své využití i při vyprazdňování žumpy. Nejlevnější modely stojí od 1500 Kč výše.

zdroj: obchodcerpadel.cz
zdroj: obchodcerpadel.cz

Můžete také potřebovat

Tlakový spínač je speciální přístroj, který se připojuje na vaši vodovodní soustavu. Při odběru vody dochází k poklesu tlaku, který pomocí tlakového spínače může opět spustit čerpadlo. Využití nalezne například při zavlažování zahrady. Cena je od 1000 Kč.

Manometr (neboli tlakoměr) je mechanický nebo elektrický přístroj, který zobrazuje aktuální tlak v soustavě. Mechanický koupíte již do 100 Kč.

Benzínová netlaková čerpadla

Jak jsme již výše zmínili, v místech bez zdroje elektrické energie využijete čerpadla poháněná benzínem či naftou. Jedná se o samonasávací čerpadla se spalovacím motorem. Ta také nejlépe poslouží při povodních. Cena se pohybuje od 3000 Kč.