V Praze roste počet prodaných nových bytů

zdroj: vinohradska-33.cz
zdroj: vinohradska-33.cz

Závěr loňského roku si pochvalují pražští developeři. V posledním čtvrtletí našlo svého majitele o 38 % více nových bytů, než tomu bylo ve stejném období předchozího roku. Meziročně prodej nových bytů v Praze tak stoupl loni o 2,5 %. Například Skanska uvádí, že za poslední tři měsíce roku 2012 se prodalo 1 612 bytů, což je o 600 bytů více než za stejné období předchozího roku.

Ideální doba pro koupi nemovitosti?

Nárůst prodeje má na svědomí výstavba nových projektů v okrajových částech Prahy. Tyto projekty developeři nabídli za téměř nákladové ceny, a tak není divu, že o ně byl takový zájem. Ale velkou roli v nárůstu prodeje sehrály také nejasnosti, které se týkají změn sazeb DPH, a nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Přispělo k tomu i to, že mnozí developeři před koncem roku podpořili prodeje slevami ve výši 5-20%, o čemž se více dočtete v samostatném článku.

Praha 10 vévodí prodejům

Velký zájem byl hlavně o nové byty v Praze 10. V této lokalitě se prodala třetina nových bytů z celkového počtu, což je asi 500 bytů. Hned za Prahou 10 následuje Praha 9, kde se prodalo 358 nových bytů.

Nové byty přímo v srdci Prahy? To jsou byty Vinohradská 33 v Praze 2.

V oblíbené části Horní Měcholupy v Praze 10 nabízely byty dvě developerské společnosti – Central Group a Eskospol. Rozběhl se mezi nimi ostrý konkurenční boj a každá společnost chtěla prodat co nejvíce svých bytů, a tak šly s cenami dolů.

Podzemní garáže zvyšují atraktivitu projektu, zdroj: vinohradska-33.cz
Podzemní garáže zvyšují atraktivitu projektu, zdroj: vinohradska-33.cz

Několik bytů v Horních Měcholupech bylo k dostání už pod hranicí milion korun. Jedná se tak o nejlevnější byty v Praze. Ačkoliv se jednalo o bytu standardu 1+kk s méně než 30 metry čtverečními, podnítilo to zájem o nové bydlení.

Jaká je průměrná cena za metr čtvereční?

Koncem roku 2011 jste mohli koupit byt v Praze s průměrnou cenou 57 403 korun za metr čtvereční. V roce 2012 se cena snížila o solidní 2,5 %, a tak byly byty k zakoupení za 55 989 korun za metr čtvereční. Jedná se však o zkreslenou průměrnou cenu, protože jsou do ní započítány i luxusní projekty, které se nachází v centru Prahy. Mediánová cena nemovitostí se pohybuje blízko 50 000 Kč za metr čtvereční.

Upravené okolí je pro moderní bytový projekt samozřejmostí, zdroj: zelene-mesto-2.cz
Upravené okolí je pro moderní bytový projekt samozřejmostí, zdroj: zelene-mesto-2.cz

Developerské společnosti začaly v roce 2012 s výstavbou dalších novostaveb v Praze. Celkem je rozestavěno 3 598 nových bytů (o 25 % méně než v roce 2011). Tento trend je pochopitelný, protože stále je v nabídce přes 7 000 nových bytů, které ještě nemají majitele. Byly postaveny v minulých letech, kdy byl realitní boom na vrcholu.

Only registered users can comment.

  1. Sháním nový byt v Praze prosím poraďte mi, která společnost je nejsolidnější?

    1. My jsme kupovali byt u finep a celkove spokojenost az na nejake drobne nedostatky ktere se museli doresit