zdroj: shutterstock.com

Proč je trendem používat velkoformátové obklady v koupelně?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Koupelnové obklady ušly od dob svého vzniku již dlouhou cestu. Doby, kdy byly na trhu pouze rozměry 15×15 cm v pěti základních barvách jsou již dávno pryč. V dnešní době si můžete vybírat z opravdu široké nabídky obkladů, která dokáže uspokojit i ty nejnáročnější typy. Velkým trendem je v současnosti využívání velkoformátových obkladů do koupelen.

Proč právě velkoformátové obklady

Využití obkladů s většími formáty přináší do koupelen mnoho výhod. Za běžný rozměr obkladů do koupelen se považuje rozměr obkladaček 20×25 cm. Ovšem i tyto rozměry jdou v současnosti do ústraní a nahrazují je obklady s většími formáty.

Velkoformátové obklady usnadní údržbu koupelny, protože máte méně spár

Velice populární je především rozměr 25×40 cm. Použitím této velikosti obkladaček bude použito méně spáry. Právě spára mezi obkladačkami ruší celistvý vzhled místnosti. Čím méně spár bude v koupelně vidět, tím bude vzhled místnosti působit celistvěji.

Světlé obklady místnost rozjasní, zdroj: shutterstock.com
Světlé obklady místnost rozjasní, zdroj: shutterstock.com

Fakt, že velkoformátové obklady dokáží opticky zvětšit vzhled místnosti ocení především ti, kteří plánují rekonstrukci koupelny ve starším bytě. Právě koupelny ve starších bytech jsou většinou místnosti s menším prostorem. Při rekonstrukci je proto do těchto místností vhodné zvolit obklady většího formátu, které dokáží místnost opticky zvětšit. Při vhodné volbě barvy také můžete malou koupelnu výrazně zesvětlit.

Velkoformátové obklady jsou dražší, ale ne o moc

Velkoformátové  obklady do koupelny jsou, díky své velikosti, více náchylné na rozlomení a poškození. Při jejich výrobě musí být kladen důraz na tloušťku a kvalitu materiálu. Velkoformátové obklady tedy musí být pevnější než obklady menších formátů. Tato skutečnost se projevuje i v jejich ceně. Avšak moderní koupelna je vždy nákladnější záležitost.

Travertin je luxusnější materiál, zdroj: shutterstock.com
Travertin je luxusnější materiál, zdroj: shutterstock.com

Nemusíte se ovšem bát, že by vás nákup velkoformátových dlaždic přivedl  na mizinu. Základní modely velkoformátových obkladů se pohybují v cenové relaci okolo 350 Kč za m². Obklady s větší a zajímavější povrchovou úpravou mohou ovšem klidně vystoupat až na 700Kč za m².

Vše záleží na tom, kolik peněz chcete do své nové koupelny investovat. Rozměr dlaždic může být od 20×40 cm až po atypické modely s rozměry 30×60 cm. Každopádně jelikož se často jedná o investici na desítky let dopředu, určitě se nevyplatí příliš šetřit. Investice do bydlení zvýší komfort vašeho života.

Only registered users can comment.

  1. díky za článek. pár let už sleduju vývoj koupelnových obkladů a musím říct, že malé (15 x 15) obkladačky jsou už nejspíš minulostí. jak píšeš, trendem je větší rozměr a často i nákladnější materiály jako mramor nebo travertin.

    lukáš