zdroj: shutterstock.com

Jak často je vhodné prát ložní povlečení?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vyměňujete si ložní povlečení sotva jednou za měsíc? Děláte velkou chybu. V posteli se začnou množit roztoči a bakterie, které vašemu zdraví rozhodně neprospívají. Lůžko se tak stane inkubátorem chorob, nikoliv místem pro zdravý spánek. To je také jeden z důvodů, proč trpíte ekzémy, rýmou či astmatem. V dnešním článku se podíváme, jak často je vhodné prát ložní povlečení.

Jak často ložní povlečení převlékat?

Odborníci doporučují převlékat ložní povlečení alespoň jednou týdně. V nejzazším případě je možné převlékat jednou za čtrnáct dní. Britští zdravotníci dělali ve Velké Británii průzkum, který prozradil, že jednou za dva týdny mění své lůžko méně než polovina obyvatel! Většina z nich ložní prádlo vyměňuje sotva jednou za měsíc. To byla šokující informace pro všechny odborníky. Přitom to přímo ovlivňuje kvalitu našeho života.

Dobrá hygiena je základ

Pravidelné a časté převlékání povlečení je doporučováno nejen proto, že tak osvěžíte vůni svých peřin a polštářů. Důvodem je hlavně dodržování hygieny, která je pro zdraví člověka velmi důležitá. Díky správné hygieně na lůžku docílíte kvalitního zdravého spánku.

Různé materiály ložního povlečení mají různé vlastnosti, zdroj: shutterstock.com
Různé materiály ložního povlečení mají různé vlastnosti, zdroj: shutterstock.com

Člověk v posteli stráví asi třetinu svého života, což se projevuje hlavně na biologickém odpadu, který každý z nás na lůžku zanechává. Denně tělo vylučuje miliony kožních buněk, které se odlupují a zůstanou právě ve vaší posteli. Dále tělo během spánku vylučuje pot, maz a další tělní sekrety, které jsou lákadlem pro roztoče.

Zdravotní problémy způsobují roztoči

Jak již bylo řečeno, roztočům se v nečistém prostředí daří. Pokud si tedy ložní povlečení nevyměňujete pravidelně, není divu, že vás trápí potíže, jako je astma, ekzémy, vyráží a zánět dýchacího ústrojí. Roztoči vylučují výkaly, které obsahují silně dráždivé alergeny, které pak vdechujete, nebo se vám vtírají do kůže. Právě výkaly jsou spouštědlem těchto zdravotních problémů.

Postel nechce po spánku vypětrat než ji ustelete, zdroj: shutterstock.com
Postel nechce po spánku provětrat než ji ustelete, zdroj: shutterstock.com

Jelikož je špatná hygiena lůžka stále poměrně běžná, onemocnění a alergiků přibývá. Zkuste tak začít od těch nejjednodušších věcí a povlečení prát častěji. Některé typy například krepové povlečení nebo flanelové povlečení ani nemusíte žehlit.

Only registered users can comment.

  1. To je zvlastni ve svem okoli neznam nikoho kdo by pral tak casto jak doporucujete! To je nejaka blbost

  2. Já trpím astmatem a přítel na ekzémy na loktech. Povlečení měníme jednou za 4 týdny, tak na tom možná bude mít taky z části podíl i to povlečení… Nemusí být hned všechno blbost, dokud to nezkusíme. :-) … A jestli člověk obměňování ložního prádla jednou za týden pokládá za zbytečné a nemyslitelné, tak kompromis „1 za 10 dní“ už snad nepřijde jako taková tragedie, nebo?…

  3. Já peru a převlékám každý týden. Manžel je zedník a dost se potí, takže déle bych to nevydržela.