zdroj: shutterstock.com

Trendy ve vytápění chalupy a interiérovém designu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Rekonstrukce starší nemovitosti s sebou přináší spoustu otázek, které se týkají zvýšení komfortu bydlení a zároveň módních trendů a také finanční náročnosti různých variant. Rekonstrukce interiérů má většinou za cíl výměnu topení a podlah. Obojí se podílí na vytvoření toho, čemu říkáme „teplo domova“.

Kamna jako u babičky

Jedním ze současných směrů je návrat ke kamnům, sporákům a pecím, jaké si pamatujeme z vesnického domku babičky. Velmi se hodí do starších domů a k tzv. „venkovskému stylu“. Topí se v nich dřevem nebo peletami, což je velmi úsporný a šetrný způsob. Možná je kombinace obou, kdy mají kamna dvě oddělené spalovací komory. Pelety jsou uskladněny ve velkých zásobnících a některé modely kamen lze ovládat dálkově, majitel nemusí být přítomen a přitom je tento způsob velmi bezpečný.  Pro vytvoření příjemné atmosféry se může topit i dřevem ručně přikládaným do hořícího ohně. Tento systém je vhodný zejména na chalupy, ale i do rodinných domů. Moderní kamna mají několik bezpečnostních prvků, mohou vytápět celou nemovitost a ohřívat teplou vodu, vzhledem ale mohou připomínat topení našich babiček či prababiček.

Nová podlaha ze starého dřeva?

Celkový dojem z interiéru vytváří z velké části podlaha. Její výměna jde často ruku v ruce s výměnou topení. V současné době je v módě několik stylů. Hlavním trendem je „starý vzhled“, věci a materiály s historií a příběhem. Využívá se staré dřevo na podlahy, nebo se objevují a renovují původní podlahy ukryté roky pod linem či kobercem. Díry po červotočích, trhlinky a dírky po hřebících jsou dokonce žádoucí. Hitem se stalo dřevo s patinou, nebo oprýskané a znovu natřené bílou barvou, z níž dřevo prosvítá.

Nová podlaha z moderních materiálů

V moderním interiéru mají své místo moderní barvy a materiály. Velkou oblibu si opět získávají linolea a nové vícevrstvé podlahy Livyn, které se dají jednoduše položit na starou podlahu. V domech s malými dětmi je určitě ocení pro jejich snadnou údržbu a pocit tepla a měkkosti. Co se týče barev, je výběr zcela na vkusu majitele. V nabídce jsou barvy pastelové, přírodní, černá a bílá, záleží na celkovém ladění interiéru.

Lze mít u těchto podlah i podlahové vytápění?

Nová podlaha a nové topení se může spojit do moderního podlahového vytápění. Ne všechny druhy podlah jsou však pro tento účel vhodné. Záleží na mnoha okolnostech – zda se jedná o elektrické nebo teplovodní vytápění, zda jsou trubky zabudované v podkladové vrstvě, nebo se budou pokládat přímo pod podlahu. Vhodné jsou všechny typy tzv. Quick-Step podlah, včetně laminátu, Livynu nebo tvrdého dřeva.

Finanční prostředky na rekonstrukci

Stejně důležitou otázkou, jakou je výběr materiálů, technologií a barev, je i otázka, kde na rekonstrukci vzít potřebné finanční prostředky. Rekonstrukce se většinou plánuje několik let dopředu a za tu dobu je možné díky stavebnímu spoření vytvořit potřebnou částku. V první etapě může majitel bytu nebo rodinného domu výhodně spořit (s pevným úrokem a státní podporou až 2000 Kč ročně) a následně, tj. cca po 7 letech, může na úpravu bydlení čerpat úvěr s úrokovou sazbou 2,95 % p.a.

Only registered users can comment.

  1. My jsme se s manželem přestěhovali do rodinného domku po dědovi, ve kterém se topilo a vlastně doposud topí na tuhá paliva, na uhlí. Během rekonstrukce jsme používali jeho stará kamna, která toho už hodně zažila. Nyní je už rekonstrukce zařízená, ale kamna používáme na místo krbu.

  2. Já uvažuju o výměně podlahy a topení. Známý mi říkal, že nejlepší je topení do podlah. Chci koberce nahradit dlažbou, alespoň v kuchyni a tak nevím, zda je dobrá kombinace dlažba a topení v podlaze?