zdroj: shutterstock.com

Elektronické zabezpečovací systémy zažívají boom

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Ochrana domácnosti je v dnešní době stále častěji vyhledávanou součástí klidného a spokojeného bydlení. Kriminalita stále roste a počet vyloupených domácností také. Proti tomuto trendu je třeba svou domácnost vybavit a zabezpečit. Ani kvalitní bezpečnostní okna a dveře nemusí případné zloděje zastavit. A právě proto v současnosti zažívají velký boom zejména elektronické zabezpečovací systémy.

Z komerčních objektů do domácností

Ještě před několika málo lety byly elektronické bezpečnostní systémy výhradou spíše pro firmy a komerční objekty. V dnešní době se přesouvají i do domácností. Každou domácnost totiž zařizujeme k absolutní dokonalosti a rozhodně nechceme, aby se do ní někdo vloupal. Moderní alarmy dokáží zloděje odradit.

Zabezpečení nejen proti zlodějům

Mezi nejčastěji používané prvky zabezpečení domácností patří různé detektory. Detektory mohou zaznamenávat jakýkoliv pohyb osob v místnosti, kterou hlídají. Ta mohou být nastavena s menší citlivostí. Jsou například schopna tolerovat pohyb malých zvířat v interiéru, aniž by spustila poplach. Aktivují se až v případě pohybu větší osoby, tedy člověka.

Dále pak můžete vybírat detektory, které vás ochrání před riziky spojené s poruchou některého zařízení. Jedná se o zařízení na detekci kouře v případě začínajícího požáru v interiéru. Nabízeny jsou také detektory úniku vody a nesmíme zapomenout ani na detektory zvýšeného množství CO2 ve vzduchu, které v dnešních téměř hermeticky uzavřených domácnostech hrozí.

Instalujte čidla na riziková místa

I čidla mohou mít při ochraně domácností svůj velký přínos. Především proto, že mohou mít také více podob a mohou zaznamenávat více činností v domácnosti. Můžete vybírat čidla zaznamenávající otevření oken a dveří nebo dokonce i rozbití skla.

Jednoduché fotopasti

Fotopasti, stejně jako detektory pohybu, jsou schopné zaznamenat v daném prostoru pohyb a spustit příslušná opatření. Jejich výhodou je ale to, že z místa pohybu pořídí ve chvilce fotografii. S fotopastí může být propojen mobil nebo počítač a ta ji odešle pomocí e-mailu nebo MMS přímo k vám. Okamžitě tedy můžete zjistit a vyhodnotit, jaký je stav domácnosti a zjistit, zda je v ní zloděj nebo třeba jen kočka. Alarm můžete na dálku i deaktivovat. Výhodné je používat je zejména na chatách a jiných odlehlých místech, protože k provozu stačí i baterie.

Kamery už také v domácnostech

I bezpečnostní kamery se z obchodních domů a ostatních komerčních objektů dostávají do domácností. Ty zaznamenávají kompletní pohyb v domě i jeho okolí nepřetržitě. Už samotný pohled na bezpečnostní kamery dokáže zloděje odradit. Vidí totiž, že budou po celou dobu loupeže zaznamenávání a hrozí velké riziko jejich dopadnutí, ať už přímo na místě nebo podle záznamu na kamerách.

Centrální bezpečnostní systémy

Některé domácnosti využívají ucelené řešení zabezpečení a ovládání základních funkcí. Na automatizaci domácnosti mohou být napojené systémy vytápění, může vám říci, která okna jsou otevřená, jaká je aktuální teplota a vlhkost uvnitř, a samozřejmě na automatizaci domácnosti mohou být napojeny také alarmy a bezpečnostní kamery. Výhodou je propojení jednotlivých systémů a možnost celý jejich chod ovládat prostřednictvím chytrého telefonu odkudkoliv.