zdroj: bellarose-cz.blogspot.cz

Inspirace: Znáte severský nordic styl?

zdroj: bellarose-cz.blogspot.cz
zdroj: bellarose-cz.blogspot.cz

Severský nordic styl zařízení interiéru natolik zaujal designéry i majitele bytů a domů, že nezůstal pouze v zemích svého původu a rozšířil se i do našich zeměpisných šířek. Jeho inspirace přírodou, čisté linie, hra s geometrickými tvary a barevnými kontrasty je prakticky nadčasová.

O co se severský nordic styl opírá?

Hlavní zásadou nordic stylu je využití přírodních materiálů (dřevo, sklo, kov) i přírodních motivů a dále je kladen důraz především na světlost a vzdušnost interiéru. Severské národy si musí nedostatek světla během dlouhých zim kompenzovat alespoň ve svém interiéru. Proto většina stěn i zařízení domu je v bílé barvě, která dodá celému prostoru na světlosti.

Dětské povlečení Letters Purple, zdroj: nordicday.cz
Dětské povlečení Letters Purple, zdroj: nordicday.cz

Pro vytvoření kontrastu se využívá barva černá či šedá. Drobné doplňky jsou proto laděny do černé, šedé nebo využívají kombinaci bílé a černé barvy. Moderní vlivy přináší do nordic stylu nově i jemné pastelové barvy, které se mohou objevit v kombinaci s bílou či černou. Do jedné místnosti je však třeba použít pouze jedné pastelové barvy v kombinaci s bílou a černou, aby interiér nebudil dojem neuspořádanosti a přeplácanosti. Mezi nejpopulárnější značky patří Madam Stoltz, Tine K Home, By Nord nebo ferm LIVING.

Nábytek

Nábytek je laděn především do bílé barvy, využívá čistých a jednoduchých linií, důraz se klade na praktičnost, funkčnost a skladnost nábytku. Ideálním materiálem je dřevo. Čisté, pro někoho možná až příliš strohé linie nábytku, však dávají možnost začlenit do interiéru i ojedinělé kusy nábytku z dob minulých, aniž by vznikl dojem přeplácanosti. Umírněné linie nábytku také umožňují vyniknout dalším dekoracím typickým pro severský nordic styl.

Lavice s jutovým výpletem, zdroj: bellarose.cz
Lavice s jutovým výpletem, zdroj: bellarose.cz

Ještě více světla

Dojem světlosti interiéru umocňují prostorné světle vymalované místnosti s velkými okny. V noci však musí s přísunem světla vypomoci také umělé osvětlení. Designové lampy a svícny k nordic stylu neodmyslitelně patří. Nevystačíte pouze s lustry, je vhodné zdroje světla doplnit o stolní lampy. I v případě lamp vévodí barevné provedení v bílé, ale velmi oblíbené jsou rovněž lampy kovové či drátěné, které jsou laděny do kontrastní černé či šedé. K oživení temných večerů bezpochyby patří i plamen svíčky, který dodá na hřejivosti. Velmi oblíbené jsou svícny pro čajové svíčky s motivy inspirovanými severskou faunou.

Stojací lampa White, zdroj: nordicday.cz
Stojací lampa White, zdroj: nordicday.cz

Typické nordické bytové doplňky

K typickým bytovým doplňkům, které zútulní a opticky prohřejí severský interiér patří malé dekorativní polštářky, jež jsou ve velkém množství umístěny na gauči, křeslech či lenošce. Barevné polštářky jsou zpravidla laděny do kombinace bílé s černou či šedou, zdobí je buď geometrické tvary nebo vzory inspirované přírodou, především zvířaty. Stejné motivy lze nalézt i na povlečení postelí. A geometrické tvary vévodí také malým koberečkům, které oživují dřevěnou podlahu.

Velmi oblíbeným prvkem jsou také koše všech typů. Od proutěných košů postavených volně na zemi, přes drátěné koše, které mohou rovněž sloužit pouze jako dekorativní prvek i jako praktičtí pomocníci například k uskladnění kuchyňského náčiní, které je třeba mít neustále po ruce.

Only registered users can comment.

  1. Jo studené.. nejlepší jsou meruňkové a hráškové stěny, k tomu žlutá sedačka, červený koberec a tisíc serepetiček ve vitrínách. To už pak studený fakt není, akorát že je to hnusný… Skandinávskej styl obdivuji, je to krása.