zdroj: shutterstock.com

Sádrokartónové výklenky mohou mít i praktické využití

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Výklenky neboli niky měly dosud v domácnostech i veřejných budovách především dekorativní účely. Zeď, ve které je výklenek, působí zajímavě na pohled, ale nemá žádný praktický přínos pro danou místnost. Díky příchodu sádrokartonu, jako moderního stavebního materiálu, se celá situace mění. Výklenky dostanou i své praktické využití a kreativita není téměř nijak omezená.

Sádrokarton najde využití všude

Se sádrokartonem můžete při využití počítat v jakékoli místnosti, kde chcete udělat nebo obnovit výklenek. Existuje totiž mnoho druhů sádrokartonu, které jsou přizpůsobeny konkrétnímu prostředí. Do vlhkých prostor můžete vybírat impregnovaný sádrokarton, v oblasti kamen lze využít protipožární sádrokarton nebo dokonce protihlukový sádrokarton. Mezi běžné tloušťky sádrokartonu patří 9,5 mm a 12,5 mm.

Každý materiál má svá specifika, která je nutné dodržovat, přečtěte si, jak malovat sádrokarton.

Hlavní výhodou je variabilita

Také tvarová variabilita sádrokartonových desek vás jistě potěší. Obyčejné sádrokartonové desky musí být sice rovné a bez ohybů, ale existují i jiné typy desek. Některé desky totiž nabízí možnost mírného ohýbání. Jedná se o speciální desky, které jsou naříznuty a dají se ohnout.

Můžete si také zakoupit sádrokartonovou desku, která je již zahnutá od výrobce. Ve tvarové variabilitě sádrokartonových výklenků nejste téměř nijak omezeni. Lze tak jednoduše vytvářet tvary, které by byly dříve nemyslitelné.

Designové výklenky uvnitř stěny ze sádrokartonu, zdroj: shutterstock.com
Designové výklenky uvnitř stěny ze sádrokartonu, zdroj: shutterstock.com

Sádrokarton využívá své lehkosti i při stavbě výklenků

Nejen tvarová variabilita, ale také lehkost je důvodem, proč jsou sádrokartonové desky pro výklenky tak oblíbené. Zřejmě nejběžnější jsou dnes výklenky místo těžkopádných a nevkusně vypadajících skříní a skříněk sloužící pro vestavěné skříně. Díky lehkosti sádrokartonu nemusíte mít žádné starosti se statikou domu.

Samozřejmě že se ze sádrokartonu nedělají pouze vestavěné šatní skříně. Stačí jen zručný sádrokartonář a otevírají se vám stále nové možnosti netradičních interiérových realizací. Moderní výklenky ze sádrokartonu můžete využít pro usazení chladničky a pečicí trouby v kuchyni, ale také televizoru v obývacím pokoji, zásuvky na prádlo v ložnici nebo skříňky na kosmetiku v koupelně.

Sepsáno ve spolupráci s www.lukostav.cz