zdroj: shutterstock.com

Plastová a betonová zatravňovací dlažba – čím se od sebe liší?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zpevnit plochy na pozemku okolo domu, ale i ve veřejných prostorech, pomáhá zatravňovací dlažba. Poskytne požadovanou funkčnost, aniž by bylo nutné vzdát se trávníku. Před samotnou realizací se budete pravděpodobně rozhodovat jaký materiál zvolit. V dnešním článku si je porovnáme a poradíme, která je pro vaše použití vhodnější.

V podstatě lze tuto dlažbu rozdělit na dva hlavní druhy dle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, tedy na plastovou a betonovou. Oba typy vykazují specifické vlastnosti, díky kterým se hodí víceméně do jakéhokoliv prostředí.

Betonová dlažba je léty ověřená stálice, kterou lze vidět na spoustě zahrad i prostranstvích. Pro její využití hovoří především vysoká odolnost a dlouhá životnost. Modernější je pak dlažba z plastu, která se vyrábí v mnoha barevných odstínech a je oproti prvně jmenovanému druhu lehčí.

Plastová zatravňovací dlažba může být tenkostěnná i silnostěnná

Tento typ dlažby je možné pořídit ve dvojím provedení – s tenkými a silnými stěnami. Je jasné, že tenčí varianta je vhodná pro nepříliš zatěžované povrchy, jako jsou například cestičky v zahradě a okolo domu, tu silnější je pak možné využít třeba i pro zpevnění plochy, co slouží jako parkovací stání, protože mají mnohem vyšší nosnost.

Plastová zatravňovací dlažba, ať už se silnými nebo slabými stěnami, je oproti té z betonu příznivější pro trávu a další rostliny, není totiž porézní, a tak nevsakuje vodu, neubírá vláhu zeleni. Navíc se i snadněji pokládá, některé varianty disponují zámkovým systémem, díky kterému se do sebe jednotlivé dlaždice či pláty zacvakávají. Nespornou výhodou je také fakt, že je prakticky nezničitelná při dodržení správného způsobu pokládky a používání.

Betonová dlažba je více rozšířená, zdroj: presbeton.cz
Betonová dlažba je více rozšířená, zdroj: presbeton.cz

Betonová dlažba je levnější

U betonové zatravňovací dlažby je nejpřesvědčivějším argumentem pro koupi jednoznačně cena. Ta je často až trojnásobně nižší než u plastu. Je ovšem potřeba zmínit, že vzhledem k vyšší váze je manipulace při osazení dané plochy mnohem obtížnější. Díky vlastnostem betonu jako materiálu však tato dlažba snese vysokou zátěž, a tak je často využívána i pro veřejná prostranství, jako jsou parkoviště, náměstí a další.

Moderní plastová dražba je náhradou tradičního betonu, který je v určitých ohledech již nedostačující vzhledem k nárokům dnešní doby. Svůj účel však splní oba typy, záleží tedy jen na vašich preferencích, k jakému řešení se přikloníte.

Only registered users can comment.

  1. My máme na chatě plastovou zatravňovací dlažbu. Právě jsme přemýšleli kterou zvolit a vyhrála plastovka před betonovou

  2. My jsme měli před garáží betonovou zatravňovací dlažbu, ale po každodenním ježdění autem tráva vůbec nerostla a nevypadalo to pěkně. Nakonec jsem místo ní dal dlažba z přírodního kamene a vypadá to o poznání lépe, i z funkčního hlediska.