Vodní postel aneb dopřejte si netradiční zážitek
Vodní postel přináší do světa spaní novou dimenzi. Její nákup je ale nutné dobře promyslet, protože spaní na vodní posteli nemusí být pro všechny příjemné. Vodní postel má své jisté výhody, ale i nevýhody. Pokud uvažujete o nákupu vodní postele, měli byste si nejdříve přečíst náš článek, zda je vhodná i pro vás.
Spaní na vodě má své jisté výhody
V současné době jsou na trhu dva typy vodních postelí. Starší typ – neukotvené“ či „Free flow“ vodní postele, jejichž základem jsou speciální pytle naplněné vodou a druhým typem jsou postele se speciálními matracemi – u těch je jádro matrace tvořeno vodou. Druhý typ je modernější, a proto příjemnější a pohodlnější.
Historie vodních postelí je dlouhá
Kouzlo vodních postelí objevili už Peršané a to před více než 3000 lety. Vodní postele se také těšily velké oblibě u francouzského dvora a využívaly se například i v nemocnicích při některých těžších úrazech jako jsou popáleniny, apod.
Výhod mají vodní postele hned několik. Největší z nich je ta, že poskytují rovnoměrné rozložení váhy těla, takže vás při spaní nečekají žádné otlačeniny. Každý centimetr vašeho těla si bude užívat vysoké flexibility vodní hladiny. Vodní postel tak může výrazně přispět ke snížení bolesti zad i dolních končetin.
Další velkou výhodou je teplo. Vodní matrace, respektive voda v nich umístěná, lze totiž vyhřívat a jednoduše si nastavíte požadovanou teplotu. Z tohoto důvodu je vhodnější zvolit raději dvě samostatné matrace, protože partnerům nemusí stejná teplota vyhovovat.
Moderní vodní postele jsou téměř stejné jako ty klasické, takže na první pohled ani nemusíte poznat, že se jedná o tuto netradiční variantu.
Vodní matrace se také snadno udržují a nehrozí u nich prostor pro vznik alergenů jako je tomu u klasických matrací. Jsou tak ideální pro alergiky. Díky náplni z vody také nemusíte mít obavy, že se matrace proleží. Dlouhá léta vydrží v optimálním stavu. Nemá totiž žádné pohyblivé části jako rošty do postele, apod.
Na co je potřeba dát si pozor?
Vodní postele mohou mít i své nevýhody. Při jejich nákupu je nutné věnovat velký pozor jejich kvalitě ve které jsou velké rozdíly. Rozhodně se nevyplácí vsázet na levnější kousky, které nejsou tak stabilní. Nemusí vyhovovat zejména těm, kteří se v noci vrtí. Určitou dobu totiž trvá, než se hladina opět stabilizuje. Dobře také uděláte, pokud si spaní na vodní posteli předem vyzkoušíte. Jedině tak zjistíte, jestli vám bude spaní na ní vyhovovat. Existuje několik ložnicových center, kde si je můžete vyzkoušet. Také některé hotely nabízí vodní postele jako zpestření vašeho pobytu.
Nevýhodou vodní postele může být spotřeba energie pro vyhřátí postele, případně speciální látka, která je nutná každoročně doplňovat do vodní náplně (aby se zachovala kvalita vody).
Kolik stojí vodní postel?
Cena vodních postelí se pohybuje již od 10 000 Kč, takže je s cenou klasických postelí srovnatelná. Vyplatí se vám ale připlatit a koupit dražší model s kvalitnější matrací. Případně existují vodní matrace, které lze umístit i do vašeho stávajícího rámu postele. Pak je cena podstatně nižší.