zdroj: shutterstock.com

Při rekonstrukci bytového jádra nezapomeňte na přístup do instalační šachty

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Umakartové bytové jádro je na seznamu rekonstrukcí bytu na prvním místě. S novým bytovým jádrem získáte koupelnu s lepší zvukovou izolací, s nižší náchylností k plesnivění a především pevnější a estetičtější konstrukci. Při rekonstrukci bytového jádra je však třeba důkladně promyslet, jak vyřešit přístup do instalační šachty. Jinak vás může nepříjemně zaskočit budoucí oprava v oblasti stoupaček.

Proč je třeba zajistit přístup do instalační šachty?

Volně otevíratelná dvířka do instalační šachty jsou potřeba hned z několika důvodů:

  • pro případ havárie – ve stoupačkách se nachází uzávěry vody a plynu pro celý byt
  • pro odečet vody a plynu – v instalační šachtě se nachází měřící zařízení spotřeby plynu, teplé a studené vody a je třeba zajisti přístup pro odečet naměřených hodnot
  • pro výměnu měřáků – čas od času je třeba nejen odečíst naměřené hodnoty spotřeby vody a plynu, ale je nutné provést také výměnu měřáků
  • pro opravy – pokud nastane nějaký problém ve stoupačkách, je třeba zajistit přístup do instalační šachty pro opraváře
  • rovněž budete potřebovat zajistit volný přístup do šachty v případě nejobávanějším, kterým je výměna stoupaček

Před rekonstrukcí zjistěte co nejvíce informací

Nejsnadněji lze přístup do instalační šachty vyřešit pomocí malých dvířek. Jejich velikost vám sice nikdo nemůže nařídit, ale špatnou volbu přístupu do stoupaček negativně pocítíte především vy. Proto je třeba rekonstrukci důkladně promyslet.

Vhodně umístěná malá dvířka o rozměru minimálně 40×40 cm postačí k odečtu hodnot z měřáků i jejich výměně. I takto malým otvorem se vám jistě podaří uzavřít hlavní přívod vody nebo plynu.

Budou se v brzké době měnit stoupačky?

Jinak tomu ale bude v případě nutných oprav či dokonce výměny stoupaček. Pokud zvolíte pouze malá dvířka (40×40 cm nebo 60×60 cm), musíte počítat s tím, že při výměně stoupaček bude třeba vybourat část zdi přiléhající k šachtě.

Vaše investice do rekonstrukce bytového jádra tak může přijít částečně vniveč. Po výměně stoupaček budete muset zajistit opětovné zazdění stěny a můžete narazit i v případě, že již nebudete moci sehnat stejný typ obkladu stěn (vhodné je proto ponechat si náhradní).

Snadný přístup do stoupaček usnadní opravy, zdroj: shutterstock.com
Snadný přístup do stoupaček usnadní opravy, zdroj: shutterstock.com

Proto si před začátkem bytové rekonstrukce zjistěte, zda již v domě proběhla rekonstrukce stoupaček a kdy k ní došlo. Pokud byla výměna provedena nedávno, máte zhruba na čtvrtstoletí vystaráno a přístup do šachty vám postačí menší.

Pokud ale zatím v domě výměna stoupaček neproběhla, připravte se na to, že v brzké době vás tato akce čeká. Proto buď zajistěte dostatečně velký vstup do šachty, nebo si dopředu udělejte zásobu obkladů, které budete potřebovat při opravě zdi vybourané za účelem opravy stoupaček.

Solidní firma, provádějící řemeslné práce v Praze, dokáže proříznout stěnu ve spárách obkladaček a pak vše vrátit do původního stavu.

Jak vyřešit přístup do instalační šachty?

Možností, jak zajistit přístup do instalační šachty je hned několik. První z nich jsou malá plechová dvířka, zpravidla bílé barvy. Bílá barva sice ladí se sanitou koupelny nebo wc, ale na stěně bílá dvířka často působí rušivě. Proto existují také plechová dvířka, které lze obložit obkladem stěny. Díky tomu vytvoříte neviditelná dvířka vedoucí do instalační šachty. Malá dvířka by měla být umístěna minimálně 120 cm a maximálně 170 cm nad zemí, aby byl umožněn pohodlný odečet hodnot na měřácích.

Vhodné je nechat si nainstalovat protipožární dvířka, která znesnadní šíření případného požáru.

Při vyhlídce na brzkou výměnu stoupaček se vyplatí odnímatelná celá stěna při instalační šachtě. To můžete zvládnout vytvořit i svépomocí – například našroubováním OSB nebo sádrokartonové desky na kovovou konstrukci kolem šachty. Desku lze dále obložit obkladem jako ostatní stěny. Ovšem i v odmontovatelné stěně se pro větší pohodlí vyplatí zřídit i malá dvířka pro odečet vody a plynu.

Fantazii se však meze nekladou. Pokud například nemáte v domě problém s prostupem pachů ze stoupaček směrem do bytu, můžete prostor šachty zakrýt venkovní žaluzií. Její předností je snadná instalace i roztažení. Množství barevných odstínů potom umožní co nejvíce sladit žaluzii s obklady i zařízením koupelny a WC.