zdroj: shutterstock.com

Právě je ideální čas vybrat sítě proti hmyzu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Začíná ta krásnější polovina roku, alespoň pro milovníky teplých slunných dnů. Ale přeci jen i jaro a léto mají své „mouchy“. A to nejen obrazně. Mouchy, komáři a další drobný létavý hmyz dokážou znepříjemnit nejednu noc.

Způsobů, jak se obtížnému hmyzu bránit, existuje více. Neotvírat okna v horkém dni, je ten nejméně příjemný. Spolehlivě větrat bez použití chemických látek z odpuzovačů, které krom komárů vdechujete i vy, lze za pomoci sítí proti hmyzu. Ty lze vybrat pro libovolný druh okna. Podívejme se na typy sítí dostupné na našem trhu.

Pevná síť s lemem

Je vhodná do plastových či dřevěných eurooken. Využití najde ve vyšších patrech domů, kde není dostatečný přístup k vnější straně okna, na niž se montují sítě pevné. Síť s lemem se vkládá do rámu okna z interiéru, přesto není nápadná, její okraje splývají s rámem okna. Lze ji kdykoliv vyjmout a v případě potřeby znovu snadno nasadit do okna. Při objednávce je však třeba dbát na pečlivé a přesné zaměření.

Pevné sítě

Jsou vhodné pro všechny typy oken. Montují se z vnější strany okna, nelze je snadno a rychle odstranit, proto jsou montovány natrvalo či na delší časové období. Lze je vyrobit i v neobvyklých tvarech pro atypická okna.

Dveřní sítě

Najdou využití především u dveří na balkon, montují se z vnější strany dveří. Jsou zavěšeny na pantech, síť se tedy otvírá stejně jako klasické dveře a je ji možné umístit pouze na stranu dveří, na níž není klika. Po obvodu je síť opatřena dotěsňujícími kartáčky.

Rolovací sítě proti hmyzu

Jejich výhodou je snadné zasunutí sítě do pouzdra v období, kdy se před hmyzem chránit nepotřebujete. A naopak jejich rychlé rozvinutí ve chvíli potřeby. Připevňují se na vnější stěnu okna, lze je však bez problému namontovat i tam, kde není dostatečný přístup pro montáž pevných vnějších sítí. Jejich maximální velikost je omezena na 3 m². Tento typ sítí existuje i ve variantě pro střešní okna.

Posuvné sítě

Jsou vhodné pro okna i dveře. Podobně jako posuvné dveře se ve vodících lištách odsunují do strany. Lze je tedy snadno z okna či dveří odstranit, proto jsou vhodné do frekventovaných míst. Vyžadují však dostatečný prostor vedle okna či dveří.

Shrnovací sítě

Jsou vyrobeny z hliníkových profilů, které do sebe při rozvinutí pevně zapadají. Při shrnutí se síťovina profilů skládá podobně jako harmonika. Používají se především do francouzských oken.

Sítě zabudované v předokenní roletě

Pokud zároveň s výběrem sítí proti hmyzu uvažujete i o koupi rolet, může pro vás být zajímavým řešením dva v jednom – síť proti hmyzu zabudovaná v předokenní roletě.

Předokenní venkovní rolety do oken, zdroj: almma.cz
Venkovní rolety, zdroj: almma.cz

Materiál a barvy

Materiál sítí proti hmyzu je volen tak, aby nepodléhal korozi a dobře odolával změnám teplot. Rámy sítí do oken jsou nejčastěji z lakovaného hliníku a výrobci je tak mohou nabízet v několika barevných provedeních.

Síťovina se vyrábí z poplastovaného skelného vlákna. I ta je nabízena v několika barvách. Nejčastěji černá, bílá a šedá. Pokud chcete síťovinu opticky co nejméně nápadnou, doporučujeme vybrat černou. Oko ji v průhledu oknem ven vnímá daleko méně, než síťovinu bílou, která vytváří podobný dojem, jako by v okně byla pověšena záclona.