zdroj: shutterstock.com

Pracujete z domova? Jak vybrat vhodnou kancelářskou židli?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pracovat na počítači z domova je v dnešní elektronické době stále využívanější variantou pro mnoho z nás. Hlavní výhodou práce z domova je bezpochyby úspora financí. Za pronájem kancelářských prostor ve městech totiž můžete zaplatit i několik tisíc měsíčně. Zatímco při práci z domu neutrácíte žádné peníze navíc. Velmi podceňovanou záležitostí je ale vybavení domácího pracovního koutu nebo domácí kanceláře. Jedná se o pracovní prostor, jako každý jiný a podle toho by měl být také vybaven. Důležitou složkou vybavení domácích kanceláří je bezpochyby kancelářská židle.

Na židli musíte sedět pohodlně i 8 a více hodin

Na práci se musíte vždy dokonale soustředit, aby byla správně vykonána. To platí i pro práci z domova. Při sezení na nevhodné židli začnete po čase myslet na to, jak si sednout lépe, sezení vás bude rozčilovat a myšlenky na práci budou pryč. Proto byste výběr správné kancelářské židle nebo křesla rozhodně neměli podcenit. Mějte na paměti, že na židli se vám musí pohodlně sedět dlouhé hodiny. Rozhodně by se tedy neměla kancelářská židle vybírat pode vzhledu, ale podle toho, jaké vlastnosti má pro sezení. Důležité je také to, aby výškově ladila s vaším kancelářským nábytkem, více zde.

Kancelářská židle musí podporovat správné držení těla

Problémy s bolestivostí zad jsou nejčastějším druhem obtíží, které nastávají při práci na počítači. Několikahodinové sezení u počítače může mít za následek bolest zad. Zejména v případech, kdy při sezení neudržujete správné držení těla. Záda musí být v přirozené poloze, jedině tak dokážete zamezit jejich bolestivosti. Pro mnoho z nás je udržení správné polohy při sezení na kancelářské židli složité a máme tendence ke křivení páteře. Moderní kancelářské židle a kancelářská křesla dokáží správnému držení těla napomoci.

Správné držení těla, zdroj: shutterstock.com
Správné držení těla, zdroj: shutterstock.com

Co by měla správná židle mít a jaké vybírat?

  • Kvalitní materiál. Židle musí být vyrobena z dostatečně kvalitního materiálu, aby dokázala své funkce plnit déle, než jednu sezónu.
  • Polohovatelná a nastavitelná výška
  • Podpora v bederní oblasti
  • Nastavitelná podpěra hlavy
  • Houpací mechanismus
  • Měkké a výškově nastavitelné područky
  • Prodyšné potahy v oblasti sedáku i bederní, které zabraňují pocení
  • Naklápění sedáku i do stran, což ještě více nutí zapínat svalstvo a držet záda ve správné poloze

Při práci z domova se často využívá i virtuální sídlo společnosti, jakožto reprezentativní adresa pro obchodní partnery.

Nemusíte celý den sedět jenom na židli

I v případě, že si koupíte vysoce kvalitní kancelářskou židli, která bude držet správně tělo, nemusíte na ní vydržet sedět celý den. Stává se to zejména u osob se silnější postavou, u kterých je tlak na záda větší. Vhodnou volbou je tedy střídání poloh. Nemusíte celý den sedět jen na kancelářské židli. Během dne můžete sezení na židli kombinovat střídavě se sezením na gumovém míči. Ten také napomáhá držet správně tělo a je považován za zpříjemnění klasického sezení na kancelářské židli.

Gymnastický míč jako alternativa, zdroj: shutterstock.com
Gymnastický míč jako alternativa, zdroj: shutterstock.com

U práce na počítači můžete i stát

I tato možnost existuje, i když se rozšiřuje teprve velmi pomalu. Není na škodu, když si od sezení na chvíli odpočinete stáním. Chce to jen vymyslet, jak zvyšovat výšku stolu tak, abyste se u práce nemuseli hrbit. Výška pracovního stolu musí být na pokrčené lokty do pravého úhlu když sedíte, i když stojíte.