Jak udržovat matraci, aby dlouho vydržela?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Kvalitní matrace je základem zdravého a kvalitního spánku. Pokud se rozhodnete pro nákup kvalitní matrace, počítáme také s tím, že nám bude správně sloužit několik let. Proto je ale potřeba o matraci také pečovat. Pravidelná údržba a péče je základem dlouhověkosti všech výrobků a pro matrace toto pravidlo platí dvojnásobně. Matrace bez údržby ztrácí své vlastnosti, rychleji se poškozují a spánek už není tak kvalitní, jako na nově koupených matracích.

Moderní matrace jsou konstruovány na oboustranné využití

Většina druhů moderních matrací je vyráběna tak, aby se matrace daly využít oboustranně. Některé druhy mají dokonce z každé strany odlišnou tvrdost, abychom mohli střídat tvrdosti podle aktuální potřeby. Pokud pravidelně spíte na jednom místě a v noci se příliš neotáčíte a necestujete po matraci, materiál v určitém místě dostává velmi zabrat.

Část matrace v konkrétním místě je zatěžovaná více a i v případech vysoké kvality matrace dochází k její postupné deformaci. Vhodným zabráněním deformace je tedy otáčení matrace spodní stranou nahoru. Otáčení matrace by se mělo provádět 2x do roka. Zatěžovaná část matrace si mezitím odpočine a vrátí se do své původní polohy. O vhodnosti otáčení matrace se informujte u prodejce.

Skvrn se zbavte co nejdříve

Čas od času se stane, že do postele se vylije nápoj jídlo nebo krev (například při nočním krvácení z nosu). V případě malých dětí se může jednat i o moč. V takovém případě byste s vyčištěním matrace rozhodně neměli otálet. Měli byste zajistit co nejrychlejší důkladné vysušení.

Matraci vysajte, a nechte celý den na slunci nebo vysušujte za pomoci větráku. I když v materiálu matrace zůstane jen nepatrné množství vlhkosti, může přivodit několik problémů. Matrace může začít po čase zapáchat a to i v případě vylití čisté vody. Dlouhodobá vlhkost v matraci může také způsobit poškození materiálu a snížení původních vlastností matrace. Vlhkost také napomáhá výskytu roztočů a dalšího drobného hmyzu.

Prach je všudypřítomný, proto matraci pravidelně vysávejte

Dalším nepřítelem pro matrace je i obyčejný prach. Ten se i přes prostěradla dostává na povrch matrací a do jejich struktury. Větší množství prachu v matracích také omezí její schopnosti. Nejjednodušším způsobem boje proti prachu je vysávání. Vysávání matrace by mělo probíhat několikrát do roka.

Potřebujete zdravotní obuv? Podívejte se na elstrote.sk

Důkladné vyčištění a dezinfekci provádějte 2x do roka

2x do roka je vhodné provést důkladné vyčištění a dezinfekci matrací. To i v případě, že matrace není špinavá viditelně. Čištění provádějte speciálními čistícími přípravky a po vyčištění matraci nastříkejte také desinfekčním přípravkem. Takové čištění matrací se nejčastěji provádí při otáčení matrací, kdy je matrace vyndaná ze své polohy a její čištění není příliš velkým zdržením.

Matrace může být ochráněna i potahy a obaly

Abyste lépe zabránili přímému znečištění nebo vlhnutí matrace, můžete jí opatřit speciálními potahy. Ty jsou vyrobeny z prodyšného moderního materiálu, který dokáže zabránit zašpinění i poškození matrace. Některé druhy potahů jsou vhodné i proti alergiím. Navíc nemá potah žádný vliv na vlastnosti matrace při spánku.

Co do postele nebrat, abyste poškození matrace zabránili?

  • Pití (především ne barevné)
  • Jídlo
  • Horké předměty
  • Cigarety
  • Domácí mazlíčky
  • Ostré předměty

Only registered users can comment.

  1. Velice pěkný článek s užitečnými radami. Děkuji za napsání.