shutterstock.com

Podlahové vytápění se objevuje v nových domech stále častěji

shutterstock.com
shutterstock.com

Přes všemožné plánování stavby je často opomíjeno téma topení a tepla. A to i přesto, že teplo je základem domova. V dnešní době vysokých cen energií je o to více důležité pečlivě rozmýšlet, jaký způsob vytápění zvolit. Jednou z doporučovaných variant je právě podlahové vytápění na které se podíváme blíže.

Dříve se podlahové topení volilo do budov, u nichž se počítalo s vyšší tepelnou ztrátou, tyto stavby tedy musely být provozovány s vyšší teplotou, než je vhodné pro lidské zdraví.

Chcete si nechat nezávazně spočítat na kolik by vás vyšlo podlahové topení? Kontaktujte topenářství v Brně nebo topenářství v Jihlavě.

Moderní stavby ale mají mnohem menší tepelné ztráty, a tak nepotřebují tak vysokou teplotu topné vody. Čímž se prakticky vylučují možná zdravotní rizika. Podlahové topení se v dnešní době doporučuje také do nízkoenergetických nebo pasivních domů, které jsou vytápěny pomocí tepelného čerpadla.

Nesporná pozitiva podlahového topení

  • Začněme tím, co je vidět. Podlahové topení absolutně nenarušuje vzhled interiéru.  Podlahové topení také neubírá na prostoru.
  • Tepelné zdroje jsou mnohem efektivnější, protože k vytápění stačí poměrně nízká teplota 20°C – 25°C. Lze tedy ušetřit na energiích. Navíc vyhřívání od podlahy je pocitově velice příjemné.
  • Právě toto plošné vysílání tepla udržuje podlahu suchou, čímž zamezuje vzniku různých nevítaných překvapení v podobě plísní.
  • Pozitivum je i v rovnoměrném rozložení tepla v místnosti. Je konec dobám, kdy u okna byla zima a u protější zdi horko. Omezuje se tím i proudění teplého vzduchu a víření prachu v místnosti, což je lepší pro alergiky.
  • Toto topení lze mít v jakkoli velké a členité místnosti, jelikož trubky nebo rohože, kterými je teplo vedeno, jsou flexibilní a dají se ohýbat do různých tvarů.
  • Vyhřívat lze jak plochy interiéru, tak exteriéru.
  • Lze použít i ke chlazení místnosti místo klimatizace.

Pár negativ podlahového topení

  • Každá instalace podlahového topení musí být velmi precizní prací a rovná se práci chirurga, protože jakmile je všechno hotovo, topení nelze jednoduše pod vrstvou betonu opravovat.
  • Pod topnými trubkami je nutné mít desky z extrudovaného polystyrenu, aby nedocházelo k úniku tepla. Ten by byl totiž mnohem větší než únik tepla z radiátoru.

Jaká podlaha je ideální pro podlahové topení?

Ne všechny typy podlah jsou vhodné pro podlahové vytápění, více jsme se o tom rozepsali ve článku Laminátová, dřevěná nebo korková podlaha?

Věděli jste o stěnovém topení?

V poslední době se začíná mluvit i o stěnovém topení. Je to vlastně to samé jako podlahové topení, jen je umístěno ve stěnách a pozitiva jsou jednoznačně ještě zúročena, např. teplota vody pro vytápění je velmi nízká (20°-22°C). Stěny nezůstávají studené, jak je tomu při běžném topení radiátorem, nýbrž jsou příjemně teplé.

„Je výhodné tento styl topení kombinovat s moderními solárními systémy ohřevu nebo tepelným čerpadlem, kde díky nízkým provozním teplotám lze dosáhnout vysoké efektivity provozu.“ sdělila Petra Kavanová z pobočky topenářů ve Zlíně.

Only registered users can comment.

  1. A kde je pocit tepla? Kdyz mam topeni tak vim ze hreje, takto je to jen takove sterilni prostredi. Do koupelny mozna, ale v celem byte???