shutterstock.com

Koupě bytu za účelem pronájmu je opět v kurzu

shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Už jste uvažovali o tom, že byste si koupili další byt a začali jej pronajímat? V současné době podobné jednání přichází do kurzu a přebíjí ve své výhodnosti jiné možnosti investic, včetně spořících účtů. Jak je to možné?

V dnešní době se vyplatí zadlužit

Pokud najdete spolehlivého a hlavně dlouhodobého nájemce, nebudete mít se splacením hypotéky problémy. Ideální je nastavit si výši splátek tak, abyste ji byli schopni zaplatit z nájmu. V dnešní době nízkých úrokových sazeb u hypoték je to výhodnější než používat vlastní prostředky. Obzvlášť atraktivní je vzít si hypotéku na 50% hodnoty nemovitosti, protože pak nebudete mít problém se schválením.

Máte volný milion nebo dva k investování a nechcete mít na spořícím či termínovaném účtu malé či záporné zhodnocení? Nájemní bydlení je možnost jak získat atraktivní zhodnocení.

Průměrná úroková sazba u hypoték v posledních měsících konstantně klesá a blíží se hranici „pouhých“ tří procent. Za poslední kalendářní rok padlo už pět rekordů spojených s úrokovou mírou hypoték, není to snad ideální čas si tímto způsobem půjčit peníze?

Výhodněji už v budoucnu asi už jen tak nebude. Výše úrokových sazeb odvíjí od sazby PRIBOR, která nemá již téměř kam klesat. Měsíční pokles o 0,1% nevypadá nijak závratně, přesto vám může uspořit klidně i tisíce korun, záleží samozřejmě na požadované výši hypotéky.

Každá sedmá hypotéka je na byt k pronájmu

Pokud chcete hypotéku na koupi bytu (nebo i domu) za účelem pronájmu, obvykle po vás bude banka chtít dopředu nějaké záruky. Většinou počítejte s tím, že budete muset předložit smlouvu, kterou s budoucím nájemníkem podepisujete. Podle bankovních statistik je zhruba každá sedmá hypotéka v současnosti pořizovaná za účelem koupě nemovitosti určené k budoucímu pronajímání.

Vybavené byty jsou na pronájem žádanější, zdroj: shutterstock.com
Vybavené byty jsou na pronájem žádanější, zdroj: shutterstock.com

Pokud chcete hypotéku s kratší splatností, je vhodné už mít na svém bankovním účtu něco naspořeno. Banka vám půjčí peníze třeba jen do tří čtvrtin hodnoty zastaveného nemovitého majetku. Vybrat si můžete mezi koupí bytu pomocí standardní hypotéky nebo pomocí takzvané speciální hypotéky na investice. Tyto dvě možnosti se od sebe ale s mírnou nadsázkou liší opravdu jen názvem.

Využijte pronájem bytu bez realitky, poptávka po pronájmech vybavených bytů je především ve velkých městech vysoká.

Určitě si vše pořádně propočítejte, rozmyslete a zvažte, hypotéka je vážnou záležitostí a nevyplatí se brát si tu první, která se vám naskytne. Spíše je lepší rozvážit více variant v delším časovém horizontu.

Hledáte levné ubytování? Vyzkoušejte levnou ubytovnu v Praze 10, která slouží i jako hostel v Praze zejména pro baťůžkáře.

Only registered users can comment.

  1. To bych rad vedel ve ktere lokalite? Porad se mi byty zdaji strasne drahe ani s nizkou hypotekou to vychazi tak na 20 a vice let nez se to splati z najmu…

    1. Na nových bytech v developerů se těžko dá vydělat, ty ceny jsou hodně vysoké… spíše se zaměřit na dražby, tak jsem větší šance koupit výhodněji