podlahy-koberce.com

Laminátová, dřevěná nebo korková podlaha?

podlahy-koberce.com

Správný výběr podlahové krytiny zásadně ovlivní nejenom výsledný vzhled místností, ale také její funkčnost. Některé podlahy jsou považovány za chladné (například dlaždice), jiné jsou velmi tvrdé a pružné, takže je na nich slyšet každé upadnutí předmětu (například laminát), další podlahy jsou zase považovány za velmi příjemné na dotek, teplé a měkké (korek). Kterou z nich si vyberete vy?

Přírodní podlahové krytiny se staly luxusem

Vzhledem k množství umělých materiálů, které se dnes běžně používají pro povrch podlah, jsou ty přírodní momentálně považovány za velice luxusní, čemuž také odpovídá jejich cena.

Korek je příjemný na dotek

Patří sem pochopitelně dřevěná podlaha a korková podlaha. Právě korková podlaha je velice žádaná právě pro její unikátní vlastnosti. Prakticky se totiž neopotřebí, je měkká na došlap, díky čemuž si šetříte při chůzi klouby, ale také výborně tlumí pády. Skvěle tepelně izoluje, takže máte pocit příjemného teplého došlapu. Ačkoli se to může zdát zvláštní, prodává se v řadě dekorů. Vždy ale na první pohled poznáte, že jde o korek.

Korek je materiál získaný odřezáním kůry (borky) dubu korkového. Ty rostou převážně v oblasti Středomoří – Španělsko, Portugalsko nebo Maroko jsou největší producenti korku na světě. Zdroj: wikipedia.org

Dřevěná podlaha vydrží dlouho

Dřevěná podlaha má oproti korku velmi dlouhou tradici. Její předností je určitě poměrně snadná renovace a opravy v případě jejího mírného poškození. Dřevo stačí z vrchu přebrousit a přeleštit. Dřevěná podlaha je měkčí, než například laminát a rovněž lépe tepelně izoluje. Není výjimkou, když dřevěná podlaha vydrží desítky let.

Dřevěná podlaha, zdroj: shutterstock.com

Laminát patří k levnějším materiálům

Laminátová podlaha je dnes jedna z vůbec nejpoužívanějších především pro pokládku plovoucích podlah. Hodně lidí po ní sáhne zcela automaticky, ačkoli existují také další alternativy s možná lepšími vlastnostmi. Laminát je velmi tvrdý. Je proto třeba si dávat pozor na padající předměty, obzvlášť ty těžké a ostré. Mohly by podlahu nevratně poškodit. Zvuky laminátová podlaha spíše nese, než tlumí. Proto je důležité používat protihlukové podložky.

Laminátová plovoucí podlaha, zdroj: shutterstock.com

Laminátové podlahy se prodávají v množství dekorů převážně imitujících dřevo, najdete ale i dekory dlažby nebo jiných netradičních stylů.

Existuje řada dalších podlahových krytin – PVC, dlažba, koberce, linoleum a další. Máte-li zájem si o nich něco bližšího přečíst, můžete navštívit třeba stránky www.podlahy-koberce.com