shutterstock.com

Označování bytů aneb neztraťte se v 1+kk

shutterstock.com

Hledáte nový byt? Jistě o něm máte nějakou představu, alespoň co se velikosti, počtu místností a uzpůsobení týče. Ale jak sladit realitu s představou v nepřehledné džungli zkratek a triků? Tento článek vám snad pomůže vyznat se v inzerátech na realitních serverech.

?+kk

První číslice vždy u bytů označuje počet obytných místností, tedy např. byt 1+kk je jeden obytný pokoj včetně kuchyňského koutu, 2+kk jsou dvě místnosti, z toho v jedné z nich je kuchyňský kout apod.

Hledáte nové byty v Praze 10? Podívejte se na bytový projekt Zelený Botič.

?+1

U bytů je standardně první číslicí určen počet obytných místností a druhá číslice označuje samostatnou kuchyň. Např. byt 3+1 vám nabídne tři obytné místnosti a jednu místnost, kde je kuchyň. 3+kk vám nabídne také tři místnosti, ale přímo v jedné z nich bude zabudovaný kuchyňský kout.

Kuchyně se dle nařízení považuje za samostatnou místnost, pokud má alespoň 12m2. Pokud tuto podmínku rozlohy nesplňuje, jedná se pouze o kuchyňský kout, označený jako kk.

Sociální zařízení je samozřejmost

Podle předchozích řádků se můžeme snadno orientovat ve všech dalších zkratkách. Ke všem bytům samozřejmě patří sociální zařízení, pokud není řečeno jinak.

1+kk nerovná se 1+kk

Ač to vypadá na první pohled nelogicky, své racionální vysvětlení to má. Ne každý byt označený jako např. 1+kk je stejně velký jako jiný stejně označený byt. O rozdílu vám napoví údaj, který by v inzerátech neměl chybět, a tím je rozloha bytu. Nenechte se tedy zmást označením a pátrejte i po metrech čtverečních. Při tom si dávejte pozor na uvádění užitné a celkové plochy viz níže.

Garsonka – vaše 1+dveře

Do této kategorie by se daly zahrnout byty s dispozicemi 1+0 a 1+kk. Říkáme jim také garsoniéra, garsonka, z francouzského garçon – chlapec. Takový byt má jednu obytnou místnost a příslušenství. Nic víc. Většinou se jeho obytná plocha pohybuje do 30m2. Developerské projekty v Praze tyto byty nabízí za cenu kolem jednoho milionu korun.

Dejte pozor na rozdíl mezi obytnou a celkovou plochou

Obytnou plochou, čili tím, co určuje cenu bytu (pronájmu), myslíme vždy podlahovou plochu bytu. Je také uzákoněno, že byt musí mít minimálně 16m2, a to i v případě, že ho tvoří jediná místnost. Pravidlo platí i u každého jednotlivého pokoje. Aby byl považován za obytnou místnost, musí mít nejméně 8m2.

Vaše obytná plocha vyjde součtem podlahových ploch obytných místností a části kuchyně, jež přesahuje zmíněných 12m2. Pokud se jedná o byt 1+kk, tedy je obytná jedna místnost s kuchyňským koutem, bere se v úvahu celá místnosti.

V samotných zákonech je jistý rozpor mezi těmito pojmy, proto si vždy přesně zjistěte, za co platíte.

Celková plocha zahrnuje i příslušenství, což jsou balkóny, terasy, sklepy a jiné technické neobyvatelné místnosti atp. zpravidla se neprodávají za plnou cenu obytné plochy. Dávejte si na to pozor!

Nezapomínejte na to, že kupující chce především prodat, proto se nestyďte si uvedené údaje ověřit vlastním měřením. Při kalkulaci ceny se vždy vychází z obytné plochy, proto buďte obezřetní. Pokud si na to sami netroufáte, přečtete si v našem článku o inspektoru nemovitostí. Přejeme vám mnoho štěstí při výběru bytu a spokojené bydlení!

Only registered users can comment.

  1. Jake jsou ty specialni oznaceni to me zajima??? Ja jsem nic speciálniho nevidela jen klasiku treba 7+2 atd. to uz je hodne luxusni bydleni :-)