zdroj: saunasystem.cz

Neriskujte zdraví při stavbě vlastní sauny

zdroj: saunasystem.cz
zdroj: saunasystem.cz

Sauna je vlastně jen pár prken a kamna. Asi takhle uvažuje člověk, který se rozhodne postavit si saunu svépomocí. Samozvanému staviteli ale může jít v jeho výtvoru o zdraví. 

Nikdo by si patrně nevyrobil svépomocí lyže. Argument by zněl, že by jízda na nedokonale opracovaných prknech s amatérským vázáním byla příliš nebezpečná. Proč tedy tak moc lidí láká stavba vlastní sauny?

Odpověď najdeme v ceně. Kvalitní finská sauna zkrátka nemůže peciátát méně než 20 000 Kč. Přesto se taková investice vyplatí, zvlášť pokud chodíte pravidelně do veřejných saun, kde platíte i 200 Kč za hodinu. Při třech saunování týdně máte investici za rok zpátky.

Pohodlí, soukromí a čistota ve vlastní sauně jsou samozřejmě výhody, které jsou k nezaplacení.

Kvalitní sauna musí být vyrobena ze speciálních dřevin, dokonale izolovat a splňovat bezpečnostní podmínky. Pokud je levná, výrobce nutně musel na něčem ušetřit. Většinou se to týká kvality nebo opracování dřeva, v horším případě bezpečnosti. K čemu je vám ale levná sauna, když na jejích rozpálených lavicích nejde sedět?

Detail finské sauny, zdroj: saunasystem.cz
Detail finské sauny, zdroj: saunasystem.cz

Největšími problémy jsou izolace a elektřina

Alespoň některé bezpečnostní podmínky ale výrobce dodržet musí. U stavby svépomocí se však domácí stavitelé na dodržení předepsané vzdálenosti kamen od stěny ohlížejí málokdy.

Problém je i s izolací, jelikož často používaný polystyren nevydrží vysoké teploty v sauně. Pokud vám ze sauny uniká teplo, stále je to ale lepší varianta, než když se vznítí izolace. I kdyby se vám izolace povedla, musíte zajistit i přívod a odvod vzduchu.

Nejnebezpečnější jsou však domácí pokusy s připojením kamen a vedení elektrických rozvodů, při kterých může neodborná manipulace skončit neštěstím. Elektrické kabely v sauně, kde se teploty běžně pohybují okolo 100 °C, totiž vyžadují speciální izolaci.

Moderní finská sauna, zdroj: saunasystem.cz
Moderní finská sauna, zdroj: saunasystem.cz

Kvalita se v případě domácích saun opravdu vyplatí

Abyste měli jistotu, že je vaše sauna bezpečná a těsní, obraťte se na odborníky. Například česká firma SaunaSystem vyrábí kvalitní finské sauny, infrakabiny i kombinované sauny už více než 14 let.

Saunu vám postaví na klíč a přesně podle vašich představ, včetně vybavení. V takové domácí sauně se budete moci potit tím správným způsobem a ne strachy, že vám spadne na hlavu.