zdroj: shutterstock.com

Mějte kuchyňské vybavení vždy po ruce!

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Každá žena touží po prostorné a prakticky řešené kuchyni. Prostornou kuchyni nelze zřídit všude, ale šikovně uspořádat lze i malou kuchyň v panelákovém bytě. Díky praktickému rozvržení kuchyně si můžete usnadnit vaření pokrmů i úklid nádobí. Jak na to, abyste měli vždy vše potřebné při ruce?

Tři zóny kuchyně

Základním pravidlem při uspořádání kuchyně je rozdělení prostoru na tři základní zóny:

  • zóna skladování potravin – sem patří lednice, špajz a případně další skříňky, kde budete uchovávat suché sypké potraviny
  • zóna mytí – dřez a myčka nádobí, skříňka s košem na tříděný odpad
  • zóna vaření – sporák, trouba, mikrovlnná trouba, skříně pro uskladnění hrnců a pánví

Pokud teprve plánujete zařídit kuchyň nábytkem, snažte se kuchyňskou linku navrhnout podle pravidel zón. Nejprve zvolte umístění zóny pro uchování potravin. Na ni by měla plynule navazovat zóna mytí, jelikož většinu potravin je třeba před zpracováním umýt. Vedle dřezu umístěte pracovní a odkládací plochu. Hned za ní následuje zóna vaření.

Pokud právě neplánujete kompletní rekonstrukci kuchyně a jste vázáni původním rozvržením, ani tak nemusíte myšlenku zón zcela zatratit. Práci vám velmi usnadní, pokud v zóně vaření vyhradíte skříňku nejblíž sporáku pro hrnce a pánve. V dosahu sporáku dále umístěte vařečky a obracečky. Orientaci v úložných prostorech usnadňují zásuvky, které stále více nahrazují nepřehledné hluboké spodní skříňky s dvířky.

Do zóny mytí je vhodné umístit koše na odpadky, často je pro ideálním místem skříňka pod dřezem. Vhodné jsou i různé úchytky, věšáky, apod. pro umístění utěrky. Pokud vlastníte myčku nádobí, její vyskládání si můžete usnadnit, pokud nejběžnější nádobí – talíře, příbory a skleničky umístíte do skříněk v dosahu myčky.

Myčka nádobí na vhodném místě, zdroj: shutterstock.com
Myčka nádobí na vhodném místě, zdroj: shutterstock.com

Asi nejčastějším úkonem v kuchyni je vaření kávy a čaje. Proto do nejnižších polic ve skříňce nad varnou konvicí umístěte hrníčky, ale také nádoby s kávou a čajem, případně cukřenku.

Přídavné poličky a drátěný program

V malých kuchyních je třeba využít každý kousek místa. Toho lze velmi efektivně využít s pomocí drátěného programu. Drátěný program je však velmi oblíbený a využívaný i ve velkých kuchyních. Zde zajišťuje nejen dobrou dostupnost nejčastěji využívaných předmětů, ale kuchyň navíc zútulňuje.

Skvělým pomocníkem jsou závěsné programy, které umožňují přehledně uspořádat vařečky, obracečky a naběračky. Ty mohou být zavěšeny na stěně v bezprostřední blízkosti sporáku a tudíž vždy po ruce. Nad pracovní plochou oceníte drátěné poličky na kořenky s nejčastěji užívaným kořením.

Tip: Najděte si do vaší kuchyně nový obraz ze série umenisveta.cz

Na pracovní desku umístěte stojan na nože, jelikož krájení je nejčastější přípravnou prací. Krájecí prkénka můžete umístit na závěsný drátěný program poblíž nožů nebo je uklízejte do zásuvky v dosahu nožů.

Drátěný program se však neomezuje pouze na závěsný systém. S pomocí drátěného programu můžete také praktičtěji uspořádat vnitřek skříněk. Drátěný program nabízí otočné úložné koše, které skvěle řeší špatně přístupné skříňky, například skříňky rohové. Novým způsobem řeší drátěný program i uložení talířů. Ty mohou být ve skříňce uloženy vertikálně, podobně jako na odkapávači nádobí. Díky tomu je každý talíř okamžitě po ruce.