Moderní obývací stěny se stále zmenšují

zdroj: mt-nabytek.cz
zdroj: mt-nabytek.cz

Obývací pokoj je považován za reprezentativní prostoru domácnosti. Právě sem uvádíme návštěvy, tady trávíme většinu volného času, a proto každý nejvíce pozornosti i peněz věnuje právě vybavení obývacího pokoje. Mezi jeho zařízení neodmyslitelně patří obývací stěna. Moderní doba však dala tomuto kusu nábytku zcela novou tvář.

Obývací stěny minulosti

Každý z vás si jistě dobře pamatuje na dominantu každého obýváku – obývací stěnu, rozprostírající se po celé ploše jedné stěny pokoje. Zde hledejme i původ pojmenování obývací stěny. Před zhruba 30 lety byly vyhledávány velmi masivní stěny, které působily velmi impozantně. Nebyly výjimkou ani stěny rohové zakrývající téměř celé dvě zdi.

Obývací stěna byla kombinací uzavřených skříněk s policemi a prosklenými vitrinami pro vystavení dekorací a její multifunkčnost doplňoval výklenek pro umístění televize. Krom působivého vzhledu si lidé na stěně považovali i dostatek úložného prostoru, který skýtaly skříňky s plnými dvířky. Z tohoto důvodu byla stěna oblíbeným kusem nábytku i v malých prostorách panelákových bytů – ozdoba obýváku a úložný prostor v jednom.

Trend zmenšování

Jako u každého kusu nábytku, i vzhled obývacích stěn podléhá módě a v posledních 10 letech se výrazně proměnil. V závislosti na zvětšování úhlopříček obrazovek televizních přístrojů se zmenšují rozměry obývacích stěn. To však není jediným důvodem, proč již dnešní obývací stěny nedělají čest svému jménu a zabírají čím dál menší prostor.

Minimalismus v obývacím pokoji, zdroj: shutterstock.com
Minimalismus v obývacím pokoji, zdroj: shutterstock.com

Současný moderní interiér se vyznačuje vzdušností a světlostí. Proto z obývacího pokoje mizí úložné prostory. To prospívá především stísněným pokojům v panelových bytech, které se opticky zvětší. Potřebné úložné prostory je vhodné situovat spíše do ložnice, chodeb nebo samostatné šatny.

Současné obývací stěny

Tvar současné obývací stěny se přizpůsobuje trendu zavěšování televizí na zeď. Stěna je obvykle složena z několika samostatných částí, rozmístěných ve více úrovních. Tato dispozice dá vyniknout nejen televizi, ale odhalí i zeď kolem obrazovky a celý prostor opticky zvětší. Základem stěny je nízký soubor přízemních polic a skřínek. Na nich televize buď stojí nebo je nad nimi zavěšena na zdi. I tato prostá sestava je dnes považována za plnohodnotnou náhradu obrovské obývací stěny.

Obývací stěna kombinovaná s PC stolkem, zdroj: shutterstock.com
Obývací stěna kombinovaná s PC stolkem, zdroj: shutterstock.com

Velmi pěkně se uplatní v prostorném pokoji s velkou obrazovkou. Menší byty s nouzí o úložné prostory jistě uvítají doplnění této základní sestavy o závěsné police nad televizí. Závěsné police jde umístit v několika úrovních – nad televizi či vedle ní. Velmi pěkně však působí i vysoké úzké skříňky stojící vedle televize doplňující sestavu spodních skříněk a závěsných polic.

Barvy

Mění se i barevný trend. Upouští se od typických tmavých dřevěných dekorů dodávajících obýváku atmosféru vznešenosti, ale zároveň i temnoty. Přechází se ke světlejším odstínům, které opět napomáhají optickému zvětšení prostoru.

Only registered users can comment.

  1. Obývací stěny jsou dnes již k mání v bohaté nabídce, vybere si tak každý, přesvědčte se