zdroj: mabyt.cz

Jak naplánovat televizní kout a sezení v obývacím pokoji?

zdroj: mabyt.cz
zdroj: mabyt.cz

Obývací pokoj je nejfrekventovanější místností každé domácnosti. Často je využíván k několika rozdílným účelům. Především jako obytný a odpočinkový prostor pro všechny členy rodiny, kteří se tu sejdou k popovídání či sledování televize. Do obývacího pokoje také zpravidla uvedeme návštěvu. V menších bytech může obývák sloužit zároveň jako ložnice a v moderních bytech bývá často spojen i s jídelním koutem a kuchyní. Proto je třeba pečlivě zvolit vybavení obývacího pokoje, aby mohl plnit všechny jmenované funkce a zároveň nepůsobil přeplněným dojmem.

Volba místnosti

Pro obývací pokoj je většinou zvolena největší místnost bytu, často je spojena s kuchyňským koutem. Optimálním tvarem pokoje je obdélník s poměrem stran 3:4, takový prostor je nejsnazší vybavit nábytkem. Pro orientaci oken jsou vhodné všechny světové strany s výjimkou severu. V případě orientace na jih a západ je však nutné zajistit kvalitní zastínění oken proti přehřívání interiéru v letních měsících.

Jednoduchý TV stolek, zdroj: shutterstock.com
Jednoduchý TV stolek, zdroj: shutterstock.com

Vybíráme sedací soupravu

Dominantou obývacího pokoje bývá sedací souprava. Ač existuje neuvěřitelně pestrá nabídka sedacích souprav, z pohledu prostorového uspořádání můžeme mluvit o pouhých třech dvou typech:

  • rohové sedací soupravy (nebo také do U)
  • rovné sedací soupravy

Rohová sedačka nabízí dostatek míst k sezení i v menších pokojích. Beze zbytku totiž využívá i prostor v rohu místnosti. Pochopitelně i rovnou sedačku lze umístit do rohu, ale ta se daleko lépe vyjímá v prostoru doplněna křesly či taburety. V takovém případě je nutno umístit křesla tak, aby nebránila výhledu ze sedačky na televizi. Toho lze snadno dosáhnout v prostornějším interiéru.

Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com
Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

Při volbě sedací soupravy je třeba dbát především na prostorové možnosti vašeho obývacího pokoje a počet osob žijících v domácnosti. Pro čtyřčlennou rodinu je zbytečné pořizovat obrovskou sedací soupravu, kam bez problému usadíte početnou návštěvu, pokud by měla výrazně zmenšit vaši místnost.

Důležité je zohlednit, zda se na sedací soupravu pohodlně vejdou všichni členové rodiny pro trávení společných chvil. Při početnější návštěvě mohou hostitelé k usazení využít pohyblivých a prostorově nenáročných taburetů. Nicméně pokud je váš obývací pokoj dostatečně velký, vždy preferujte raději větší sedací soupravy.

Správné umístění televize je důležité

Klasický model, kdy televize byla vměstnána uprostřed rozlehlé obývací stěny je vytlačen vzdušnější alternativou. Z obývacího pokoje ubývají větší kusy nábytku a minimalizuje se množství úložných prostor. Televize může být umístěna například na televizním stolku či na souboru nízkých skříněk nebo polic naproti sedací soupravě.

Pojízdný TV stolek, zdroj: shutterstock.com
Pojízdný TV stolek, zdroj: shutterstock.com

Druhou možností je zavěšení televize přímo na zeď. Při volbě umístění televize tak nejste limitováni nábytkem. V menších prostorách je jistě výhodou zavěsit televizi na holou zeď proti sedací soupravě. Zůstane zachována průchodnost místnosti a zároveň tak celý prostor opticky zvětšíte. Ovšem pozor na to, pokud je tato stěna ze sádrokartonu. Můžete mít problémy s její nosností, více se dozvíte zde.

Velmi pěkně vypadá i televize zavěšená nad nízkou policí s knihami, DVD či dekoracemi.

Dnešní nabídka láká ke koupi televize s co největší úhlopříčkou obrazovky. Je však třeba dát pozor, aby se televize rozměrově hodila do vašeho interiéru. Především je třeba zohlednit doporučovanou vzdálenost pro sledování televize, která by měla být dvoj až trojnásobkem úhlopříčky obrazovky.