švihadla

Minimum času a maximum spálených kalorií? Skákejte přes švihadlo

Jak je známo, kardio cvičení jako běh, rychlá chůze nebo poskakování různého typu je nejlepší cestou, jak spálit přebytečné kalorie a současně efektivně hubnout. Možná ale máte řadu důvodů, proč není tento typ cvičení vaší silnou stránkou. Běhání přeci jen vyžaduje alespoň základní kondici a může dát zabrat vašim kloubům. A procházky, ačkoli je fyzicky zvládne opravdu každý, jsou zase náročnější na čas. Aby byly efektivní, měly by trvat alespoň hodinu a měly by být pravidelné.

Máte ale málo času, na běhání se necítíte, a přesto byste chtěli spalovat? Řešením vašeho problému může být staré dobré švihadlo. Ano, přesně to, jejž všichni známe z dob minulých. Co se jeho efektivity týče, je evergreenem přežívajícím až do dnešních dnů. Navíc jeho popularita stoupá. Retro se stává trendem a těší se velké oblibě. 

Jaké jsou největší výhody skákání přes švihadlo?

Výhodou bezesporu největší je maximální efekt v minimálním čase. Uvádí se, že během deseti minut skákání přes švihadlo spálíte tolik kalorií, jako byste třicet minut běhali v terénu. Dalším benefitem je, že švihadlo si může pořídit opravdu každý. Je to jediná cvičební pomůcka, kterou budete potřebovat, levná a dostupná. Na skákání navíc nepotřebujete velký prostor, stačí vám pár metrů v pohodlí domova, klidně v obýváku u vašeho oblíbeného seriálu. Co dalšího vám švihadla oproti dalším sportům nabídnou? Skákáním procvičíte celé skupiny svalů po celém těle. Opravdu, díky švihadlu zapojíte nejen nohy a paže, ale i záda, ramena, hýždě a břišní svalstvo. Zdánlivě jednoduchým skákáním také velmi dobře procvičíte balanc, reflexy a celkovou koordinaci. Nemusíte se přitom bát velké fyzické zátěže. U tohoto kardio cvičení stačí nadskakovat tři až čtyři centimetry, není potřeba více.

Pár užitečných informací, než začnete

Na skákání si připravte tenisky, nejlépe takové, které mají měkčí podrážku. Tlumí nárazy, které by jinak mohly mít za následek bolavá kolena. Nebojte se ale – trénink dělá mistry a po pár týdnech budete schopni skákat i naboso. Při samotném skákání držte tělo i hlavu rovně a dívejte se před sebe, nikoli dolů. Lokty držte blízko těla, na úzko, zatímco kolena mějte mírně pokrčená. Důležité je ovládat švihadlo pomocí zápěstí a nezapojovat celé ruce. Pozor, co je velmi důležité, během skákání byste se neměli patami dotýkat země – vše je jen o špičkách. Cvičební pomůcku koupíte u specialistů, kde se mimo jiné prodávají motouzy a šňůry. Své nákupy z pohodlí domova můžete spojit s nákupem rohože a rohožky, čímž začnete i s vylepšením svého domova.