Plastová nebo dřevěná okna

Jsou oblíbenější plastová nebo dřevěná okna?

Okna jsou nedílnou součástí každé budovy, bez oken je každá budova a každá místnost temná a pochmurná. Okna jsou tudíž pro bydlení nezbytná a nedokážeme si představit místnost bez oken. Okna jsou takovým malým pohledem do světa, okna totiž spojují vnitřní a venkovní svět s naším bytem.

Každé okno zároveň umožňuje přístup potřebného denního světla a v neposlední řadě také čerstvého vzduchu do místnosti. Pří výběru oken buďme tedy náležitě opatrní a obezřetní. Všímejte si především tepelně-technické parametry oken. Okna rovněž mají ladit se stylem celého našeho domu či vnitřním vybavením (nábytok), takže vybírejte také esteticky vkusná a pěkná okna.

Druhy dřevěných oken

V současnosti jsou k dispozici zejména okna plastová a dřevěná. Kvalitnějším materiálem je bezpochyby dřevo. Dřevěná okna mají v České republice svou pevnou a dlouholetou tradici. Nejlevnějšími okny jsou smrková okna. Pak jsou to okna z modřínu a z borovice. Naopak, mezi nejdražší patří tradičně okna z buku a dubu.

Eurookna – osvědčená kvalita

Dřevěná okna mají své velké přednosti a výhody. Dřevo působí přirozeně a esteticky ladí ke každému materiálu. Dřevo má rovněž velmi dobré tepelněizolační vlastnosti. Nejpoužívanějšími okny jsou na tuzemském trhu v současné době eurookna, která jsou vyráběna z několika vrstevných lepených hranolů. Eurookná mají svou nespornou kvalitu, neboť jsou tvarově a objemově stálé a vydrží určitě déle než plastová okna.

Tip: Vyzkoušejte nové vane netradičních tvarů a velikostí!

Nevýhodou dřevěných oken je ale potřeba jejich pravidelné údržby. Jednou za čas musí být povrch ošetřen speciálním nátěrem. Většina výrobců uvádí rozmezí 3-5 let.

Plastová okna jsou rovněž ekologická

Pokud však chcete ušetřit, kupte si plastová okna. Plastová okna jsou v poslední době mnohem kvalitnější než tomu tak bylo v minulosti. Může za to nová ocelová konstrukce, která je potažená vrstvou kvalitního a tvrzeného PVC. Plastová okna jsou taktéž ekologická, neboť plastový materiál se dá následně recyklovat. Plast ze starých oken se znovu používá při výrobě nových plastových oken.

Která okna jsou tedy u nás oblíbenější?

Samozřejmě plastová. Je to dáno nižší cenou, a také  jsou na rozdíl od dřevěných oken prakticky bezúdržbové. Navíc dnes jsou i dekory používané u plastových oken mnohem na vyšší úrovni než před lety.