dvere

4 tipy jak ušetřit za topení

Mnozí začínají opouštět plynové a elektrické vytápění, neboť ceny elektřiny i plynu stále stoupají výše a výše. Nikdo neví, kam až se ceny mohou vyšplhat. Čím jsou větší ceny plynu a elektřiny, tím jsou účty za topení samozřejmě vyšší. V takové situaci je potřeba šetřit, aby se vaše účty za topení nevymrštily do astronomických výšin. Zde vám popíše některé tipy a rady, které mohou nějakou tu koruna za topení ušetřit.

1. Nepouštět teplo ven

Největší úniky tepla jsou kolem oken a dveří. V mrazivých dnech se proto vyplatí, když nějakým způsobem dveře i okna utěsníte. Nejrizikovějšími jsou samozřejmě vchody do domu nebo na balkon.

Někdy stačí, když u vchodových dveří uděláte vyšší práh, aby únik tepla byl menší. Rámy dveří a oken můžete pro změnu utěsnit gumovým nebo pěnovým těsněním, které se do rámů jednoduše nalepí. Pak ale naopak nezapomeňte pravidelně větrat, aby se v domě nevytvořila plíseň. Když jdete spát, můžete přes noc klidně zatáhnout závěsy a žaluzie. Je odzkoušené, že v takovém případě oknem neuniká tolik tepla.

2. Nepřetápět

Každý stupeň teploty navíc znamená, že protopíte více peněz. S šetřením by se to samozřejmě nemělo přehánět, ale přetopené byty a domy jsou zbytečným luxusem.  Například ložnice by se neměla zbytečně přetápět. Ideální teplota pro ložnici je do 20 stupňů. V dalších místnostech by zhruba mělo být kolem 21-22 stupňů. Nejtepleji by mělo být v koupelně, tam se doporučuje hlídat teplotu na 24 stupních. Pokud nejste doma celý den, určitě je vhodné ztlumit topení na nižší teplotu. Ideálně automaticky, protože na to určitě mnohokrát zapomenete. Důležité je také mít správně vyregulovanie vykurovacej sústavy, aby topení topilo rovnoměrně.

3. Větrání je důležité

Větrat je samozřejmě potřeba, ale i tady platí, všeho s mírou. Větrat by se mělo pravidelně, intenzivně ale krátce, aby se nestihly ochladit stěny místnosti, které akumulují teplo.

Tip: Vyzkoušejte náradie Bosch a nezapomeňte na vhodné pracovné odevy

4. Topení regulujte

Pokud to je možné, kupte si na každou místnost ventily s termostatickými hlavicemi. Ventily s termostatickými hlavicemi jsou velmi praktické a užitečné, neboť pomáhají regulovat teplo v jednotlivých místnostech. Kdykoli začne do místnosti svítit sluníčko, ventil může automaticky zavřít radiátor.