zdroj: sxc.hu

Jaké jsou trendy v bydlení pro seniory?

zdroj: sxc.hu

Se stářím bohužel nepřichází jen životní moudrost, ale ruku v ruce s ním jde také obtížnější pohyb a omezené možnosti. Existují ale možnosti, jak starším lidem bydlení zpříjemnit, ulehčit a udělat bezpečnějším. Jaké jsou aktuální trendy v bydlení pro seniory se dozvíte v dnešním článku.

Stále více výrobců nábytku a bytových doplňků myslí na seniory jako na samostatnou cílovou skupinu, která se v naší společnosti rychle rozrůstá, pro představu – dnes je u nás kolem tří milionů seniorů. A tak není divu, že se výrobci dokonce předhánějí, čí nábytek bude splňovat nejlépe tři základní podmínky: cenovou dostupnost, reprezentativní vzhled a celkovou promyšlenost funkcí.

Omezte velký a těžký nábytek

V celém bytě by neměly být mohutné kusy nábytku, které by v některých situacích mohly překážet, protože starší osoby nemají síly na jeho přesouvání. Základním pravidlem je tedy vybavit byt nábytkem jednoduchým, lehčím a snadno ovladatelným, takovým, kterým by se v případě potřeby snadno manipulovalo.

Rozmístění nábytku je dobré promyslet
před stěhováním do bytu

Kupříkladu skříně se doporučují vestavěné, protože jednak lépe využijí volné místo a také jsou jednoduché ve svém používání. Jejich nedílnou součástí by měly být třeba sklopné tyče, protože senioři už nejsou v takové kondici, aby se pro potřebné věci natahovali, popř. kvůli nim lezli na židli. Vhodné je také umístit do skříně osvětlení, protože jak známo senioři většinou také hůře vidí.

Posuvné dveře jsou ideální

Je znatelný rozdíl mezi dveřmi otevíranými do prostoru a dveřmi posuvnými. Minimalizuje se potřebný pohyb, který je pro starší osoby obtížný, zvláště s berlemi a jinými pomůckami. Posuvné dveře tak nejsou jen moderní, ale dokážou i lépe využít omezený prostor v malých místnostech typicky koupelna, apod.

Posuvné dveře usnadní pohyb mezi místnostmi, zdroj: shutterstock.com

Omezte zbytečnosti

Aby byl pohyb po bytě pro osobu co nejméně obtížný, je třeba nestavět mu do dráhy překážky v podobě zbytečných předmětů, které tam stojí jen tak ze zvyku. Usnadníte tím nejen pohyb po bytě, ale i domácí úklid. Problémem mohou být i prahy ve dveřích, obzvlášť pokud se jedná o bezbariérový byt, kde se bude pohybovat člověk na invalidním vozíku.

Při výběru pohovky se zaměřte na její sed, aby nebyl moc hluboký, na její pohodlnost a na její možnosti sezení i ležení.

Kvalitní průmyslové váhy naleznete na vahy.sk

Chytré osvětlení usnadní život

Rozhodně nezapomínejte na světlo, není přece neobvyklé, že starší lidé špatně vidí, a to zejména v šeru. Výborným nápadem je světlo, jež se dá dle přání setmít, nebo světlo reagující na pohyb, které se samo zapíná i vypíná.

Prostorná koupelna se sprchovým koutem, zdroj: shutterstock.com

Koupelna musí být především funkční

V prvotřídní koupelně je vybavení zaoblené, vše je na dosah a podlaha je protiskluzová. Koupelna je totiž pro mnoho seniorů místem plného nebezpečí a nástrah. Ano, ve vaně sice lze zažít božskou lázeň, ale mnohem praktičtější a bezpečnější je pro tuto cílovou skupinu sprchový kout, protože jeho užívání je pohodlnější. Obzvlášť pokud je v koutě umístěné sedátko a madla.

Only registered users can comment.

  1. Ja myslim ze temito zasadami by se mel ridit kazdy ne jen senior