zdroj: shutterstock.com

Jak uskladnit dětské hračky v pokoji, aby nepřekážely?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

To, že žijeme v době blahobytu, lze zajisté poznat i při pohledu do dětských pokojů současných dětí. Děti vlastní velké množství hraček, které je sice na jedné straně rozvíjí, na druhé straně zároveň zavalují a udělat pořádek v dětském pokoji či dokonce systém mezi jednotlivými hračkami se mnohdy stává téměř nadlidským úkolem. Poradíme vám několik tipů na jednoduché uspořádání hraček.

Rozvržení dětského pokoje

Při plánování dětského pokoje pro vaše ratolesti je především nutné pomýšlet na velký úložný prostor. Velmi se vyplatí nadhodnotit velikost šatní skříně, do níž je kromě oděvů možné v dolních policích uskladnit i některé hračky. Šatní skříň má také tu výhodu, že může pojmout některé hračky větších rozměrů, které jinak postávají podél stěn, což se velmi často neslučuje se ženskou představou o uklizeném pokoji, navíc takové hračky v místnosti překáží.

Namítnete-li, že děti jen velmi těžko dokáží udržet v policích skříně pořádek, máte jistě pravdu. Vhodným řešením proto bude ukládat hračky do skříně v plastových boxech či proutěných košících. Psychologové však k této problematice dodávají, že na hračky uložené ve velké skříni si děti nevzpomenou tak často, jako na hračky, které mají více na očích a na dosah. Přesto ani využití šatních skříní není zavrženíhodné. Vyplatí se sem uklízet hračky, s nimiž si děti hrají méně často, dále deskové hry a hračky větších rozměrů.

Úložné boxy

Nesporným pomocníkem při úklidu hraček jsou úložné boxy všeho druhu. Nejvýhodnější  jsou větší plastové boxy, které lze umístit pod postel a využít tak volného prostoru pod lůžkem. Pro dítě jsou hračky v boxech pod postelí snadno dostupné a zároveň je schopno pochopit i případné třídění hraček do jednotlivých boxů.

Velmi oblíbené jsou také plastové či krásně barevné lepenkové boxy. Ty mohou být, na rozdíl od boxů vhodných pod postel, vyšší, a proto pojmou hračky větších rozměrů. Oproti boxům pod postel však zůstávají viditelně v prostoru pokoje a pokoj může působit méně uklizeným dojmem, především v případě průhledných plastových boxů. Výhodou potom může být, má-li dítě v pokoji látkový domek či stan, v němž mohou být boxy s hračkami skryty. V případě boxů na hračky se vyplatí zakoupit boxy s víkem, které je možné na sebe vrstvit.

Skříňky a stolky s úložným prostorem

Velké oblibě se těší také skříňky a dětské stolky s vysouvacími plastovými šuplíky či boxy, které lze velmi snadno ze skříňky či stolku zcela vyjmout. Jedná se o estetičtější formu uložení hraček v plastových boxech. Tyto boxy jsou z neprůhledného plastu a po uklizení hraček mohou být boxy a přihrádky úhledně uspořádány do příslušné skříňky. Tyto zásuvky a boxy jsou většinou menších rozměrů a výborně poslouží k úklidu stavebnic, dřevěných kostek a domina, malých autíček, vrtulníků na dálkové ovládání, dřevěné vláčkodráhy či výtvarných potřeb.

Závěsná úložiště

Velkým pomocníkem k uložení hraček mohou být i zdi pokoje. Krom poliček na knížky, které budete moci ihned číst, jistě oceníte i službu nástěnky, která pojme nejzdařilejší dětské výtvory, které jsou děti jindy schopné vystavovat na nejroztodivnějších místech po bytě.

V uspořádání plyšáků, kteří se často povalují rozmetáni po posteli a jejím okolí, může pomoci nástěnný kapsář na stěně u postele. Plyšáky má dítě při spánku po ruce a mnohdy mu dokonce postačí, že na něj z kapes vykukují. Ty, s nimiž se během noci mazlilo, ráno snadno do kapsáře uklidí.

Maminky holčiček ocení ozdobný závěsný držák, na nějž lze nacvakat sponky, jichž dlouhovlasé princezny vlastní nepřeberné množství a při uložení do krabiček se v nich špatně orientují. Především při ranním vypravování do školky či školy oceníte přehledně vyrovnané sponky na sponkovém závěsu.