zdroj: shutterstock.com

Ergonomie koupelny: Na co je potřeba myslet při zařizování koupelny

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Nevyhovuje vám současné rozložení nábytků a jednotlivých prvků ve vaší koupelně, nemáte zde dostatek prostoru pro pohyb? Pak je možná na čase přistoupit ke kompletní rekonstrukci koupelny tak, aby měla tu správnou ergonomii.

Právě ergonomie koupelny hraje důležitou roli. Pokud nechcete neustále narážet do pračky, jiného nábytku či dalších prvků, je potřeba se při zařizování koupelny zaměřit na jejich přesné umístění. Promyšlené umístění koupelnového vybavení zajistí lepší vzhled koupelny a také více užitného prostoru.

Umyvadlo a prostor v jeho blízkosti

Při přestavbě koupelny mějte na paměti určitá základní pravidla. Platí například to, že před umyvadlem by vždy měl být určitý volný prostor, a to přibližně kolem 1 metru. Stejné kritérium platí také pro prostor v okolí toalety, pokud je součástí koupelny. Co se týče výšky umyvadla, pro dospělého člověka je nejpohodlnější, pokud je umyvadlo umístěno asi 80 – 90 centimetrů nad zemí.

Ukázka rozložení malé koupelny, zdroj: shutterstock.com
Ukázka rozložení malé koupelny, zdroj: shutterstock.com

Umístění vany a sprchového koutu

Významné místo v koupelně zaujímá vana. Její umístění je samozřejmě závislé na rozvodech a odpadu. Důležité je však myslet především na vhodný rozměr vzhledem k celkové velikosti místnosti. Pokud máte malou koupelnu, raději upusťte od myšlenky instalace vany a dejte přednost sprchovému koutu. Před vanou i sprchovým koutem by ale vždy měl být volný prostor, a to opět alespoň v šířce 1 metru tak, abyste zde měli dostatek místa na pohyb a vstup.

Inspirace pro ergonomické řešení koupelny

Chcete-li poznat, jak vypadá takové ergonomické řešení koupelen v reálu, navštivte interiérové centrum MoDo v Praze – Průhonicích. Zde krom jiného naleznete areál firmy Siko, která patří mezi největší prodejce koupelnového vybavení v tuzemsku. Máte-li to do Průhonic přeci jen daleko, pak se stačí podívat na odkaz koupelny fotogalerie, kde najdete mnoho fotografií koupelen, které mají hledisko ergonomie nábytku a vybavení vyřešeno velmi precizně.

Only registered users can comment.

  1. Ještě mi zde chybí informace k osvětlení a zrcadlu, které patří taky mezi důležité části koupelny. Je obecně známá pravda, že zrcadlo zvětšuje prostor a osvětlení dodá koupelně imtimní atmosféru, zvláště, když je možné regulovat svítivost..