zdroj: shutterstock.com

Interiérové trendy v moderním bydlení

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Interiérové trendy v bydlení se neustále mění. Jaké jsou ty současné? Co najdeme v soudobém interiéru? Jaké materiály, vybavení a zařizovací styly? A jaké další prvky se staly součástí moderního bydlení?

Příroda, luxus a prostor

Takřka v polovině druhého desetiletí 21. století kladou trendy interiérového bydlení důraz na tři klíčové aspekty. Jsou jimi návrat k přírodě, touha po spojení jednoduchosti a luxusu v jednom a prostor. Návrat k přírodě se promítá především do snahy zařizovat jednotlivé místnosti vybavením z přírodních materiálů.

Spojení jednoduchosti a luxusu můžeme pozorovat v respektování pravidla, že méně znamená více, tedy klasické minimalistické zásady. Minimalismus neustále přetrvává, je však nucen dělit se o svou příčku s ostatními směry. A prostor? Toho není nikdy dost. Majitelé moderních interiérů jej milují, že se jen snaží rozšiřovat různými způsoby. Především použitím velkých prosklených ploch, světlých barev a odlehčeného nábytku.

Beton jako kontrast

Další z interiérových trendů představuje záliba v betonu, což má na svědomí právě výše zmíněný neutuchající minimalismus. Zakomponování betonových prvků do pohledové části stavby však přináší překvapivé výsledky. Beton sluší domům nejen zvenčí, ale také zevnitř. Jednoduché betonové prvky či dokonce celé plochy se používají, aby ve spojení s ostatním vybavením vytvořily zajímavé kontrasty. Grafický beton či betonové stěrky dodávají stěnám atraktivní vzhled. Pro své vynikající užitné vlastnosti si vydobyly své místo v domě také betonové podlahy.

Mixování stylů dovoleno

Ve světě kontrastů ještě pár řádků zůstaneme. Trendem v zařizování interiérů se stal mix stylů. Moderna potkává klasiku, tradiční styl osvěžuje retro, zajímavé a leckdy i nečekané solitéry vnášejí do prostoru příjemné osvěžení. Co se materiálového složení týče, místo zde má nejen dřevěný nábytek z masivu, ale také kombinace kovu a skla, a dokonce i plastový či papírový nábytek.

Mísit je dovoleno nejen stylově různorodé zařizovací prvky, ale také barvy. Nejlépe neutrální, třeba šedou a béžovou. Svědkem toho jsou především tapety a dekorace. Mimochodem mezi trendy patří originální předměty, které jsou dílem ruční výroby.

Postel vyrobená z masivního palisandru, zdroj:sobnabytek.cz
Postel vyrobená z masivního palisandru, zdroj:sobnabytek.cz

Důraz na soukromí

A nesmíme zapomenout ani na prvky tvořící pomyslný předěl mezi interiérem a vnějším světem. V souvislosti s rostoucí touhou po soukromí se stala jednou z neodmyslitelných součástí moderního bydlení stínící technika. Nejsou to jen klasické látkové rolety či žaluzie, ale celé rafinované roletové systémy, které chrání naše obydlí před rušivými vlivy, a přitom je esteticky zušlechťují.

Různé druhy žaluzií, zdroj: rolrols.cz
Různé druhy žaluzií, zdroj: rolrols.cz