zdroj: shutterstock.com

Dilema: Zahradní houpačka kovová nebo dřevěná?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zahradní houpačky nejsou lákadlem a potěšením pouze pro děti. Na zahradách si své pevné místo našly i lavičkové houpačky, které nabízí nejen příjemné pohoupání a relaxaci, ale také rozšiřují prostor k sezení v případě větší návštěvy. Ať už vybíráte houpačku lavičkovou či konstrukci k zavěšení houpačky dětské, stojíte před rozhodnutím, zda zvolit houpačku dřevěnou či kovovou.

Estetické hledisko

Přestože estetické hledisko by nemělo být jediným vodítkem při výběru zahradní houpačky, je přeci jen velmi důležité, aby se vám houpačka líbila a vzhledově zapadala do vaší zahrady. Dřevěné houpačky díky přírodnímu materiálu konstrukce i sedátka houpačky se na první pohled hodí do přírodního prostředí lépe. Přesto ani kovové houpačky nemusí v zeleni zahrady vypadat rušivě.

Některé typy kovových houpaček působí nenápadně díky zelené barvě konstrukce, některé druhy kovových houpaček se zase mohou pochlubit zajímavým designem, houpačka se potom stává zajímavým doplňkem zahrady.

Obecně lze říct, že dřevěné houpačky se více hodí do romanticky koncipovaných zahrad. Kovové houpačky ocení milovníci moderního designu.

Údržba

Z hlediska údržby se výhodnější zdá houpačka kovová. Kvalitní kovové houpačky nevyžadují žádnou výraznou péči, kromě pravidelného omytí mýdlovou vodou. U dřevěné houpačky musíte počítat s nutností dřevo impregnovat a pravidelně natírat.
Oba typy houpaček je vhodné chránit proti nepřízni počasí překrytím.

Zahradní houpačka lehátko se sluneční clonou, zdroj: az-impex.eu
Zahradní houpačka lehátko se sluneční clonou, zdroj: az-impex.eu

Pokud chcete prodloužit životnost houpačky, je vhodné ji umístit pod pergolu, slunečník nebo zahradní stan. Ochráníte tak její materiál před povětrnostními vlivy. Pokud máte dostatek místa, je vhodné rovněž houpačku na zimu uschovat na suché odvětrané místo.

Cena

V nejnižší cenové hladině se již od jednoho tisíce korun pohybují nejobyčejnější kovové zahradní lavičkové houpačky, velmi nízká cena však nutně vypovídá i o kvalitě provedení. Od těchto typů houpaček nelze očekávat dlouhou životnost a větší odolnost konstrukce proti vlivům počasí.

Moderní projekční plátno můžete umístit i na vaší zahradě a sledovat s přáteli oblíbený sport nebo jakýkoliv jiný pořad.

Nejlevnější dřevěné houpačky zakoupíte od tří a půl tisíce korun. Taktéž u nich musíte počítat s nižší kvalitou materiálu i zpracování. Ve střední cenové kategorii kolem 4-6 tisíc korun naleznete houpačky kvalitní kovové i dřevěné. Nejkvalitnější dřevěné a designové kovové houpačky se od sebe cenou příliš neliší a pohybují se od deseti tisíc korun výše.

Další kritéria výběru

Kromě vzhledu zahradní houpačky, který je jistě důležitý, je potřeba sledovat i další parametry:

  • kvalitu použitého materiálu – u kovových houpaček vybíráme tak, aby houpačka brzy nepodlehla rzi, u dřevěných houpaček dbejte, aby konstrukce nebyla z měkkého dřeva
  • nosnost – konstrukce houpačky určuje také její nosnost, spočítejte předpokládanou hmotnost členů rodiny, kteří by mohli na houpačku zasednout společně a připočtěte několik kilogramů navíc jako rezervu
  • stabilita – především pokud máte malé děti, ujistěte se i o stabilitě konstrukce lavičkové houpačky, aby při případném prudším houpání nehrozilo převrhnutí celé houpačky
  • polohování – pokud si rádi po obědě pospíte, možná oceníte typ houpačky, která nabízí možnost polohování zádové opěrky, a to až do vodorovné polohy, čímž vytvoříte pohodlné lůžko