venkovní parapety

Jak správně zaměřit parapety

Každé stavení je jiné, přesto mají něco společného. Jde o prvek v oblasti oken a opravdu jím nemáme na mysli záclony, nýbrž parapety. Samozřejmě existují výjimky, ale na většině budov je spatříte. 

Ať už se chystáte na výměnu oken nebo stavíte svůj domov, je vhodné přemýšlet také nad zakoupením parapetů. Společně se podíváme, jaké typy existují a jak je správně zaměřit.

Základní dělení parapetů

Základní dělení parapetů je na základě jejich umístění – vnitřní (interiérové) a vnější (venkovní, exteriérové).

Jaké funkce zastávají parapety?

Vnitřní parapety plní většinou dekorační funkci, tzn. slouží jako podkladová deska pod rostliny v květináči, ale také různé dekorační předměty.

Vnější parapety zastávají spíše praktickou funkci. Jejich úkolem je chránit zeď před dešťovými či sněhovými přeháňkami. Nesmíme však opomenout ani možnost na ně umístit truhlíky s květinami, které je však nutné dobře zabezpečit proti pádu.

Jak správně zaměřit parapety

Pro objednání parapetů potřebujete znát dva rozměry – délku a hloubku (též šířku). 

Vnější parapety

Měření délky parapetu

Délku parapetu určuje vzdálenost špalet. Tu měříme 2krát – u okenní strany a po hraně venkovní zdi. A to proto, že špalety nemusí být vždy rovnoběžně, ale mohou se tzv. „rozevírat“. Pokud se vám špalety rozevírají, počítejte pro objednání parapetů s vyšší naměřenou hodnotou.

U vnějších i vnitřních parapetů je třeba od získané hodnoty odečíst 5 mm, které odpovídají šířce páru bočních krytek.

Měříme hloubku parapetu

Hloubku parapetu udává vzdálenost okenního rámu a hrany venkovní zdi. Z důvodu možné odchylky je zapotřebí měřit na 2 místech, a to na levé a pravé straně okenního otvoru.

U vnějších parapetů je zapotřebí připočítat k naměřené hodnotě 10 mm pro zapuštění parapetu pod okenní profil. A zhruba 40-50 mm pro přesah parapetu s nosem. Exteriérový parapet koupíte pouze v normalizovaných šířkách, proto volte zjištěnou nebo nejbližší vyšší dostupnou šíři.

K naměřené hloubce interiérových parapetů je nutno taktéž připočítat 10 mm pro zapuštění pod profil okna a minimálně 30 mm pro přesah parapetu a nos.