zdroj: shutterstock.com

Jak se nezbláznit z předvánočního úklidu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Vánoce se blíží, nejen ulice jsou už nyní plné nejrůznějších symbolů těchto svátků, které by vám měly pomoci dostat se do té pravé nálady. Jak je na tom však váš byt či dům? Je již také na dny plné pohody plně připraven?

Předvánoční úklid mnoho z nás může z té pravé atmosféry velice rychle vyvést a vy tak namísto klidných dní můžete zažít okamžiky stresu a chaosu. Máme pro vás pár tipů, jak se z předvánočního úklidu nezbláznit a jak se o tyto starosti podělit.

Vánoční úklid – co zahrnuje nejčastěji?

Úklid by měl být do jisté míry ve všech domácnostech pravidelnou záležitostí. Stírání prachu, vysávání, mytí podlah, úklid koupelny atd. je snad každotýdenní činností. Je však nepsaným pravidlem, že onen vánoční úklid by měl být mnohem důkladnější, radikálnější. Měl by všechny tyto běžné úkony zahrnovat, plus obsahovat ještě něco navíc.

Zejména se ve většině případů jedná navíc o:

  • mytí oken a dveří
  • vyprání záclon, závěsů
  • pořádné vyčištění koberců v Praze 4
  • vyhazování starých, nepotřebných věcí
  • čištění nábytku, dekorací
  • odstraňování vodního kamene

I přestože by seznam mohl být mnohem delší, už tyto činnosti jednomu člověku zaberou řádově několik hodin až dní. Platí zlaté pravidlo, že kdo uklízí průběžně, tak má polovinu práce již hotovou. Níže pro vás máme tipy, jak se o domácí práce podělit a s kým.

Zapojte celou rodinu

Už dávno neplatí, že se pouze muž stará o finanční zajištění rodiny a žena zase o správný a „čistý“ chod domácnosti. Proč tedy nezbořit stereotypy i o vánočním období? Úklid vašeho domova, v němž žije několik osob, přeci nemusí být jen starostí ženy. Vlastně nemusí se jednat ani o starost či nepříjemnou aktivitu.

Čím více členů vaše domácnost má, tím lépe. Vytvořte spravedlivý plán, kdo co udělá. Stále je ještě do Vánoc dostatek času, můžete si tedy vyčlenit například o každém víkendu určitý čas, kdy se všichni naráz pustíte do práce. Úklid si můžete zpestřit například koledami a už tuto činnost vykonávat ve vánoční atmosféře.

Nepřehánějte to

Vánoční svátky mají být obdobím klidu, uvědomění a rodinné klidné atmosféry. Pokud svědomitě uklízíte celoročně, váš vánoční úklid nemusí být tak důkladný, jak se všude uvádí. Pokud jste okna myli nedávno, luxujete, perete, třídíte své věci a prach stíráte pravidelně během celého roku, není nutné, abyste tyto vaše úklidové zvyky před Vánocemi zintenzivňovali. Zkrátka pokračujte v zaběhnutém režimu a držte se rady, že nic se nemá přehánět.

Navíc, pokud něco nestihnete, věřte, že to vánoční dny jistě nepokazí. Myslete i během úklidu více na sebe, než na to, co všechno ještě nemáte udělané. Uvidíte, že toho pak stihnete více, než jste vůbec očekávali.

Rozdělte si práci s profesionály

Pokud je váš byt či dům natolik velký, že jeho kompletní úklid by zabral několik desítek hodin, nebo je váš volný čas natolik omezený, že pro předvánoční úklid nezbývá prostor či energie, nebo z jakéhokoli jiného důvodu se můžete o úklid podělit s odbornou firmou.

Můžete kontaktovat uklízecí firmu jen na určité činnosti jako je levné čištění koberců v Brně nebo rovnou na vše. Můžete také zareagovat na některý z inzerátů hospodyň, paní na úklid či hodinových manželek. Pokud se rozhodnete svěřit tuto práci do rukou profesionálů, měli byste tak učinit co nejdříve, ideálně dva až tři týdny předem. Právě v období předvánočním je o jejich služby největší zájem a jsou tak nejvytíženější.

Úklidová firma vám ušetří spoustu času, méně pak financí. S tímto faktem musíte počítat, pokud se rozhodnete profesionály na tuto práci zavolat. Jejich cena je odvozena zejména od vašich požadavků a rozsáhlosti úklidu. Platí se za konkrétní činnosti, za kompletní úklid, nebo za hodinu jejich práce. Ceny se různí, ale například za hodinu úklidu pracovníkovi firmy zaplatíte od 150 Kč do 300 Kč.