Jak můžete zjistit hodnotu lokality dané nemovitosti?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Nákup nemovitosti není věc, kterou děláme každý den. V současné nabídce realitních a devoleperských kanceláří je velmi těžké se orientovat a pokud hledáte bydlení svých snů, je nutné věnovat výběru dostatek času. Tím se vyvarujete toho, že budete investovat do nemovitosti, jejíž cena může být ve skutečnosti nižší, než je ta nabízená. Pro zjištění skutečné ceny nemovitosti vám může pomoci hned několik nástrojů.

Cenové mapy jsou dostupné na internetu

Zajímavým pomocníkem při zjišťování ceny nemovitosti mohou být cenové mapy. Ty jsou dnes již volně dostupné na internetu. Jedná se o nástroj, díky kterému můžete velmi rychle zjistit průměrnou cenu za metr čtvereční v lokalitě, kde se váš byt nachází, stačí zadat například byty Opava. Tak můžete lehce zjistit, zda je nabídka realitní kanceláře relevantní či nikoliv.

Cenová mapa pomůže zjistit hodnotu nemovitosti, zdroj: http://cenovemapy.bezrealitky.cz/
Cenová mapa pomůže zjistit hodnotu nemovitosti, zdroj: cenovemapy.bezrealitky.cz

Cenové mapy fungují velmi jednoduše – stačí si vybrat danou lokalitu a konkrétní město a ihned zjistíte cenu. Cenová mapa tak může být velmi dobrým rádcem při koupi bytu Frýdek-Místek. Díky cenové mapě můžete zjistit nejen ceny bytů, ale i průměrné ceny pronájmu nebo i ceny domů a to během několika minut. Můžete si tak snadno udělat přehled o všem, co vás zajímá a zjištěnou cenu porovnat s nabídkou.

Přehled je nutné mít i o občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti

Občanská vybavenost a dopravní dostupnost jsou další dvě kritéria, která by vás v případě nákupu nemovitosti měla zajímat. Možnosti občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti realitní kanceláře i developerské společnosti uvádějí, ovšem můžete se stát, že informace se liší od skutečnosti, proto se vyplatí, pokud si skutečný stav zjistíte sami.

Jde to velmi jednoduše. I v tomto případě můžete potřebné informace najít na internetu.  Dopravní dostupnost lze pohodlně zjistit díky portálu mapy.cz. Opět stačí zadat adresu nemovitosti a na mapě najdete vše potřebné. Dobré jsou také Google mapy. Zjistit zde můžete například skutečnou vzdálenost do centra města nebo k nejbližší zastávce městské dopravy. Zaměřte se nejvíce na to, jak daleko to máte do práce či vaše děti do školy. Každá minuta navíc udělá za rok několik hodin ztraceného času.

Podobně jde zjistit i občanská vybavenost dané lokality. Vyhledávání vám zabere jen několik minut, takže se rozhodně vyplatí se tomuto pátrání věnovat. Jde přece o vaše budoucí bydlení a spokojenost. Některé realitní kanceláře se totiž s popisy příliš neobtěžují a kopírují je z jiných nemovitostí.

Prohlédněte si inzeráty

Pokud máte vybranou konkrétní nemovitost, rozhodně se vyplatí udělat si malý průzkum, zda se neprodává naráz na více místech. Někdy se stává, že je stejná nemovitost inzerovaná za různé ceny u více realitních kanceláří. Pokud hledáte raději přímo majitele, vyplatí se spíše sledovat portály, kde je inzerce zdarma.

Realitních portálů je mnoho, zdroj: reality.avizo.cz
Realitních portálů je mnoho, zdroj: reality.avizo.cz

V neposlední řadě můžete udělat průzkum v dané lokalitě a podívat se do místních novin, projít vývěsky, případně se zeptat lidí žijící v blízkosti. Často se dozvíte zajímavé informace, které následně pomohou zjistit, zda je nabízená cena odpovídající.

A jaké informace pomohli vám zjistit skutečnou cenu při koupi nemovitosti? Budeme rádi, pokud se o ně podělíte s námi v komentářích.

Only registered users can comment.

  1. My na to šli docela důkladně, zkusili jsme si náš současný byt na zkoušku používat za nájem a až pak jsme ho koupili. Jen doporučuji si předem sjednat smlouvu o smlouvě budoucí, aby vás pak majitel nechtěl natáhnout :-)