podlahové vytápění

Dnešním trendem je bydlení, které je ohleduplné k životnímu prostředí

Stejně jako každý rok, i letos se krapet změnily trendy ve světě bydlení. Zatímco loňský rok se nesl ve znamení nízkoenergetických domů, letošní rok se nese ve znamení domů, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Při tomto zjištění však můžeme konstatovat, že se do popředí opět dostanou nízkoenergetické příbytky společně například s pasivními domy. Přesně ty totiž splňují požadavky přírody – především se pyšní nízkou energetickou náročností. 

Domy, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí jsou nyní trendem celosvětovým, nejen trendem České republiky. Stále více lidí se snaží žít v souladu s přírodou, i když je pravdou, že to vyžaduje o něco více financí než domy s kotly vypouštějícími emise. Na druhou stranu jsou nízkoenergetické domy stejně jako jiná úsporná opatření stále dotována státem. A dotační program Nová zelená úsporám ještě nějaký ten pátek bude fungovat. 

Jak moc potřebujete centrální síť energií?

Možná se nyní ptáte, jestli také žijete v nízkoenergetickém bydlení či nikoliv. Dům, ve kterém bydlíte, jste nestavili sami, proto nemůžete stoprocentně říct, jestli je váš dům opravdu nízkoenergetický či ne. 

To však lze hravě zjistit, a sice stačí si zodpovědět otázku, jak moc potřebujete centrální sítě. Dokážete si energii vyrábět sami s pomocí fotovoltaiky? Uspoříte za teplo, které ve vaší domácnosti zůstává díky dobrému zateplení a tepelnému čerpadlu? Energetickou náročnost také snižuje rekuperace nebo podlahové vytápění či chytrá klimatizace

Chytrá řešení jdou s nízkoenergetickými domy ruku v ruce

Je třeba konstatovat, že chytrá řešení (nemluvíme jenom o klimatizaci) jdou ruku v ruce s nízkoenergetickými domy. Tepelná čerpadla jsou dnes také výkřikem technologií, vždyť se pyšní celou spoustou funkcí. Dokonce nemusí nutně jenom oteplovat, ale také ochlazovat domácnost.