rekuperace

Už rok se staví výhradně nízkoenergetické domy. Jak se to projevuje v praxi?

Od začátku loňského roku se staví výhradně nízkoenergetické domy. V praxi to znamená, že při kolaudaci musí nemovitosti splňovat takzvaný nízkoenergetický standard. Jedná se o opatření, které vyplynulo z nových směrnic Evropské unie a které se i dnes týká všech nově zahájených domů, ale také významných rekonstrukcí, jež vyžadují stavební povolení. Pokud i vy plánujete investovat do vlastního bydlení nebo máte v plánu provést zmiňovanou významnou rekonstrukci, odložte si pár financí stranou například na fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. I když se na ně vtahuje dotace, nejedná se o levnou záležitost. Z toho ekologického hlediska se však jedná o velmi úsporná opatření snižující energetickou náročnost rodinného domu. 

Jelikož přísnější pravidla pro udělování stavebního povolení platí nějaký ten pátek, nabízí se otázka, jak se změny ujaly skutečně na trhu. Jak to vypadá dnes v praxi?

Problém v tom nebyl

Ještě předtím, než vešlo v platnost toto nové opatření, už většina domů splňovala potřebnou podmínku nízkoenergetického standardu. Řada lidí nechtěla stavět nemovitosti, které by posléze takzvaně “lezly do peněz”. I proto i před uzákoněním přísnějších pravidel investovali do fotovoltaiky, rekuperace nebo dalších úsporných opatření. 

Navíc návratnost úsporných opatření, která se instalují do nízkoenergetického příbytku, není tak dlouhá, jak by si člověk myslel. Naopak je návratnost investice v řádech několika let. Závisí to od toho, jak vysoká dotace se v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám získá. 

V nízkoenergetickém domě často najdete také rekuperaci

Jako zdroj vytápění se ve většině nízkoenergetických domů nachází tepelné čerpadlo nebo se na střeše rozpínají solární panely. Nízkoenergetické domy však ke svému každodennímu fungování také používají rekuperaci. Rekuperační jednotky totiž dosahují až osmdesátiprocentní účinnosti zpětného získávání tepla. Teplo odebírají z odváděného vzduchu, a to poté předávají tomu příchozímu, čerstvému.