zdroj: shutterstock.com

Co vás čeká, když se rozhodnete spolupracovat s interiérovým designérem?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Každý z nás při zařizování domácnosti touží po dokonalém výsledku. Domácnost musí být stylová, vyhovovat individuálním potřebám a zařízena v moderním a stylovém designu. Právě proto je spolupráce s bytovým designérem v současnosti velmi žádaná. Co od ní čekat a jak se na spolupráci připravit.

Dokonalý interiér s designérem v několika krocích

Spolupráce s interiérovým designérem nebývá rychlou jednodenní záležitostí. Jedná s o dlouhodobou spolupráci, která se dělí do několika kroků. Ideální je série několika osobních setkání, kdy bytový architekt zjistí váš vkus a vaše potřeby. Jaké jsou kroky při spolupráci?

  1. Konzultace a zjištění požadavků
  2. Cenová kalkulace
  3. Řešení dispozic interiéru
  4. Barevné zpracování
  5. Konzultace a asistence s nákupem
  6. Dekorování interiérů
  7. Realizace podle návrhu

Co jednotlivé kroky zahrnují?

1. Konzultace a požadavky

Prvním bodem spolupráce s interiérovým designérem by měla být vždy osobní schůzka. Na té sdělíte designérovi, jak si představujete svůj nový interiér, jaký styl máte rádi, jaký je váš finanční limit, počet osob v domácnosti a mnohé další. Čím více se o vás a vašich potřebách interiérový designér dozví, tím lépe vytvoří návrh interiéru přímo na míru.

2. Cenová kalkulace

Cenová kalkulace na začátku spolupráce je velmi důležitá. S designérem je vhodné probrat vaše finanční možnosti a kolik chcete věnovat do vybavení peněz. Od toho je závislá cena navrhovaného řešení. V televizním pořadu Bydlení je hra nebo Jak se staví sen se často můžete přesvědčit, že i s menším rozpočtem lze vytvořit zajímavé bydlení.

3. Řešení dispozic interiéru

Právě podle zjištěných požadavků na první schůzce interiérový designér připraví návrh dispozičního řešení v interiéru domácnosti. Verzí by mělo být více, abyste si mohli vybrat tu pravou. Návrh nemusíte vybrat hned. Dobře si rozmyslete, jaké dispozice vám nejvíce budou vyhovovat.

Eiffelova věž - dekorace, zdroj: lepime.cz
Eiffelova věž – dekorace, zdroj: lepime.cz

Často se stává, že designéři přicházejí s moderními návrhy, které vás na první pohled nemusí uchvátit, ale s odstupem času zjistíte, že se vám vlastně líbí. Nechte si tedy čas na rozmyšlenou. Dobrý architekt je totiž i trochu psychologem a dokáže předvídat vaši reakci.

4. Barevné zpracování

Po vyřešení dispozic přichází na řadu barevné zpracování vašeho interiéru. Zde si vyberete, jaký design bude pro interiér dominantní. Interiérový designér by vám měl nabídnout nejen pestrou škálu barev, ale také materiálů a vzorů, které se mohou ve vašem interiéru objevit. Samozřejmě by vás měl nasměrovat k tomu, aby barevný koncept interiéru vzájemně ladil a vytvářel půvabný a společný design.

5. Konzultace vybavení a možnost asistence s nákupem

Podle druhů barevného konceptu a stylu domácnosti se vybírá také vybavení. Vše souvisí se vším, takže si také můžete nechat poradit i při výběru nábytku a vybavení. Vše spolu musí dokonale ladit. Pokud vám interiérový designér doporučí druh nábytku, který by vaší domácnosti vyhovoval, měl by vám také poradit, kde takový nábytek koupit. V případě nestandardních řešení doporučit truhláře, který zajistí jeho výrobu na míru.

6. Dekorování interiérů

Do bytu samozřejmě nepatří pouze nábytek a vybavení. Stále větší důraz je kladen dekoracím v domácnosti. Ty se většinou dolaďují až na závěr na místě. S dekoratérem si stanovíte hranice, které původní dekorace a doplňky musí zůstat. Pak mu dejte prostor, aby je vhodně sladil s novými prvky.

Jaký je rozdíl mezi interiérovým designérem a dekoratérem?

Mnoho zákazníků si bohužel ještě stále plete interiérové designéry a dekoratéry. Rozdíl mezi těmito povoláními je veliký. Designéři vám jsou schopní nabídnout širokou nabídku služeb při řešení interiéru, jak již bylo popsáno. Dekoratéři se soustředí hlavně na detaily při vybavení a především na design. Dokáží vybrat do domácnosti vybavení a doplňky, které zvýrazní a zkrášlí jejich design.

7. Realizace podle návrhu

Pokud jste se dohodli již na všech bodech spolupráce, zbývá jen ten poslední. Tím je samotná realizace návrhu. Návrhy už nebudou jen na papíře, ale převedou se do reality. Dobrý interiérový designér vám přímo doporučí firmy, na které se máte obratit, aby vše šlo dle plánu.

Only registered users can comment.

  1. nedávno jsme dělali komplet rekonstrukci a využili designéra na doporučení, a výsledek je fakt bomba. Poradil nám se vším a vytvořil takové kreace, které nám ted všichni závidí, je fakt, že to něco stálo, ale těch prá tisíc za tu krásu fakt podle mě stojí!