zdroj: shutterstock.com

Co to je ražená dlažba a jaké jsou její výhody?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Ražená dlažba je velmi oblíbená v zahraničí. U nás své příznivce teprve nachází. Jedná se o dekorativní úpravu betonu, která imituje vzhled zámkové dlažby, dláždění přírodním kamenem nebo napodobí dokonce i dřevěný povrch. Umožňuje snadno vytvořit zajímavé přístupové cesty, chodníčky či terasy.

Využití

Ražená dlažba najde své využití u rodinných domů, lze z ní vytvořit chodníčky, terasy či zpevněné plochy kolem bazénů, více o výběru dlažby k bazénu se dočtete zde. Je však vhodná i do více namáhaných prostor jako parkoviště, příjezdové cesty či parkové chodníky.

Pro vjezdy do garáží či parkovací plochy se volí silnější vrstva betonu než na méně namáhané chodníčky pro pěší. Ražená dlažba dokáže také velmi dobře imitovat historické dlažby, proto najde své uplatnění i v okolí historických památek při rekonstrukci domu. Kromě exteriéru je možné využít výhody ražené dlažby i v interiéru.

Výhody

Mezi hlavní výhody ražené dlažby patří především technologie, která nabízí:

  • rychlost provedení
  • snadné provedení atypických tvarů zpevněné plochy (oblouky, ostré úhly,…), odpadá problém s řezáním zámkové dlažby do požadovaného tvaru
  • lze zapustit do terénu a není třeba zakončovat dlažbu obrubníkem
  • velké množství vzorů, které imitují zámkovou dlažbu, kočičí hlavy, dláždění přírodním kamenem, keramickou dlažbu i dřevěný povrch
  • řada barevných odstínů, lze vytvořit i patinu

Vlastnosti samotného materiálu zajišťují:

  • dlouhou životnost
  • snadné čištění pomocí proudu vody
  • odolnost vůči mastnotám, oleje ani jiné mastnoty se do materiálu nevpijí, lze je snadno smýt bez následných stop

Další výhodou je, že ražená dlažba je tvořena celistvou plochou betonu, vzor je vyražen pouze do jeho povrchu. Lze tak docílit vzhledu dlažby se spárami, které však nejsou spárami skutečnými, proto nehrozí prorůstání spár trávou. Tato dlažba je tak jednodušší na údržbu.

Technologický postup

Nejprve je třeba provést zaměření místa. Na připravený zpevněný podklad se položí beton. Plocha betonu se vyhladí a nanese se na ni vrstva barevných tvrdících přísad. Ještě před zatvrdnutím betonu dojde ke tvarování povrchu pomocí razících forem (lze tak snadno vybrat originální tvar z různých typů raznic). Po zatvrdnutí se provedou konečné úpravy, vyčištění povrchu a na závěr se povrch ošetří bezbarvým lakem.

Tip: Máte zájem o dům na klíč?

Ražená dlažba osloví spotřebitele i svou cenou, která je srovnatelná za materiál a pokládku jiných exteriérových dlažeb. Cena se pohybuje kolem 1000 Kč / m2.