ruční nářadí

Co Čech, to kutil. Co v kutilské dílně nesmí chybět?

U nás v České republice není o kutily nouze. Jsme totiž národem kutilů a jsme na to patřičně hrdí. Češi mají opravdu šikovné ruce a většinou si hravě poradí s opravami kolem domu i zahrady. Řadíte se mezi ně i vy? Nebo byste k nim rádi patřili, ale stojíte na začátku a tápete, jak s kutilstvím začít? První krok jste splnili – to je chuť do práce a radost z ní. Krokem následujícím je bezesporu to správné kutilské vybavení. Můžete být totiž sebešikovnější, ale bez nářadí, nebo jak se „po kutilsku“ říká „vercajku“, se neobejdete. Dobrým nářadím vše začíná i končí a jen díky němu můžete dát své kutilské vlohy na obdiv.

Pořizujeme nářadí

Vybavení kutilské dílny není jednorázová záležitost. Nářadí existuje celá řada a bude určitě trvat roky, než svou dílnu dovybavíte zcela ke své spokojenosti a dokonalosti. Začít se ale nějak musí. Proto doporučujeme pořídit si na úvod základní vybavení postačující na základní práce a výtvory. Stejně, jako se budete v pracích zdokonalovat vy sami, může se postupně rozrůstat také vaše sbírka nářadí. Co tedy patří do základní výbavy? Pro kutila nezbytné je klasické ruční nářadí. Hodit se vám budou pilky na dřevo i železo, sada různě velkých klíčů na utažení či povolení šroubů, stahovací svorky či užitečná měřidla, ať už je řeč o svinovacím metru nebo vodováze.  Stejně jako oceníte různé druhy kleští, mezi něž řadíme štípačky, kombinované kleště, sikovky nebo elektrikářské kleště, bude se vám určitě hodit i více typů šroubováků. Podle hlavy je v základu dělíme na ploché a křížové – to by mohlo pro začátek stačit a vyřešit vše, co potřebujete.

Všechno hezky po ruce

Velmi oblíbené je i aku nářadí, které vám výrazně usnadní práci. Taková aku vrtačka je velmi univerzální přístroj. Dá se s ní šroubovat i vrtat. V případě, že si pořídíte aku vrtačku s příklepem, můžete si troufnout i na vrtání cihlové zdi. Dalším z řady už profesionálnějších pomocníků začínajícího kutila může být úhlová bruska, kterou možná znáte pod pojmem flexa. Ta slouží k broušení a řezání – podle kotouče si poradí dřevem, plastem, ale i betonem či kovem.  Každý začínající kutil by měl myslet i na operativu. Ne každou opravu jsme totiž schopni uskutečnit v dílně. Není pak nic jednoduššího než pořídit si prostorný kufry na nářadí. Ať už je pak třeba opravit cokoli a kdekoli, nic nás nezaskočí.