Celoskleněné dveře prosvětlí váš byt

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Světlo a vzdušnost, to jsou základy moderního interiéru. Lze jich docílit pomocí světle vymalovaných zdí, velkých oken a výrazně ovlivnit interiér můžete také volbou vnitřních dveří. Celoskleněné dveře umocní světlost a vzdušnost celého prostoru, zároveň díky velkému výběru typů skel zajistí i dostatek soukromí.

Bezpečnost celoskleněných dveří

Celoskleněné dveře v mnohých lidech budí dojem přílišné křehkosti. Ovšem není třeba obávat se rozbitnosti a možnosti zranění při instalaci celoskleněných dveří v běžné domácnosti. Celoskleněné dveře jsou vyrobeny z bezpečnostního kaleného skla o minimální tloušťce 9 mm. Kalené sklo se oproti obyčejnému sklu vyznačuje až pětkrát vyšší odolností vůči nárazu, rovněž má vyšší pevnost v ohybu a vyšší tepelnou odolnost. Více o kaleném skle se dočtete v tomto článku.

Celoskleněné posuvné dveře, zdroj: glassvision.cz
Celoskleněné posuvné dveře, zdroj: glassvision.cz

Odolnost vůči poškození takových dveří je tedy velmi vysoká. Ovšem i kdyby došlo k případnému rozbití skleněných dveří, kalené sklo minimalizuje riziko úrazu tím, že se rozpadá na množství krychliček, nevytváří tedy nebezpečné ostré střepy.

Typy celoskleněných dveří

Celoskleněné dveře lze pořídit v mnoha provedeních tak, aby esteticky i prakticky vyhovovala dispozicím vašeho obydlí. Vybírat lze mezi variantami:

Celoskleněné dveře do zárubně – celoskleněné otočné dveře lze instalovat do obložkových dřevěných, do hliníkových, ale i do starších kovových zárubní. Výhodou tohoto řešení je dobré utěsnění dveří a jednoduchá stavební příprava dveřního otvoru pro obložkovou zárubeň, nevýhodou je potřeba dostatečného prostoru pro otevření dveřního křídla.

Otočné dveře instalované do čistého stavebního otvoru – jedná se o otočné dveře stejně jako v případě dveří do zárubní, ovšem zde jsou dveře umístěny do stavebního otvoru bez zárubní, je proto potřeba zvolit speciální způsob uchycení pantů dveří. Jedná se o minimalistické a velmi působivé řešení dveří. Nevýhodou jsou vyšší nároky na připravenost dveřního otvoru (především na jeho rovnost), je proto třeba s instalací tohoto typu dveří předem počítat.

Celoskleněné otočné dveře, zdroj: glassvision.cz
Celoskleněné otočné dveře, zdroj: glassvision.cz

Celoskleněné dveře kyvné – instalují se rovněž do čistého stavebního otvoru, jedná se však o dveře kyvné, často nazývané lítačky, jejichž křídlo lze otevřít na obě strany dveřního otvoru. Výhodou kyvných dveří je především pohodlí při jejich otevírání, mezi nevýhody patří jejich vyšší náročnost na prostor, potřebují dostatek prostoru na otevření dveřního křídla po obou stranách dveřního průchodu a i tento typ dveří vyžaduje dobrou připravenost stavebního otvoru.

Posuvné dveře do stavebního pouzdra – pro celoskleněné posuvné dveře lze využít klasické stavební pouzdro jako pro dřevěné dveře, pouze potřebují jiný systém uchycení. Druhou možností je, že je dodána pouze kolejnice pro celoskleněné dveře a otvor pro zasunutí dveří lze samostatně obezdít či obložit sádrokartonem. Nespornou výhodou posuvných dveří je úspora místa i vysoká estetická hodnota. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena stavebního pouzdra pro celoskleněné dveře a nutnost počítat s jejich instalací již při stavbě.

Celoskleněné dveře posuvné na zeď – dveře posuvné na zeď jsou většinou zavěšeny na hliníkové kolejnici, jsou využívány především u čistého stavebního otvoru, ale lze i u dveřních otvorů s obložkovou zárubní. Výhodou je luxusní vzhled, úspora místa a možnost i dodatečné montáže, nevýhodou je nutná stavební připravenost, ukotvení dveří je třeba umístit do nosných konstrukcí.

Vyberte si z mnoha typů skel

Pro celoskleněné dveře je využíváno mnoho variant skel. Lze pořídit dveře z čirého skla, dále je velmi efektní a velmi oblíbené využití pískovaného skla. Pískováním sklo nejen ztrácí svou průhlednost při zachování zcela rovného povrchu (výhoda například při čištění), ale působí také velmi luxusně.

Celoskleněné otočné dveře, zdroj: glassvision.cz
Celoskleněné otočné dveře, zdroj: glassvision.cz

Pískování dále umožňuje vytvořit na dveřích mnoho vzorů a obrazců. Vybírat můžete buď mezi již navrženými vzory, které dodavatel běžně nabízí. Využít ale můžete i vlastní vzor, který výrobci předložíte a získáte tak originální pískovaný vzor šitý vám na míru.

Ceny celoskleněných dveří nejsou vysoké

Jedno křídlo otočných celoskleněných dveří pořídíte od cca 6 000 Kč v případě využití čirého skla, varianta s matným sklem začíná na 7 700 Kč.

Za celoskleněné dveře posuvné do stavebního pouzdra bude třeba si ještě připlatit. Jedno křídlo tohoto typu dveří v čirém provedení vyjde na 6 800 Kč, v provedení s matným sklem potom počítejte s cenou okolo 8 500 Kč.

U posuvných dveří na stěnu vyjde jedno čiré křídlo na zhruba 9 300 Kč, posuvné křídlo s matným sklem se potom pohybuje okolo 10 900 Kč.

Více o cenách celoskleněných dveří se dozvíte na stránkách GLASS VISION.

Only registered users can comment.

  1. Vypadá to hrozně pěkně, kamarádka si to nechala udělat do bytu a je to úžasný, jak je obývák hned světlejší. Opticky se ta místnost hrozně zvětšila, musím říct.