zdroj: shutterstock.com

Jak probíhá stavba schodiště na zakázku?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

V rodinných domech či bytech, které mají interiér rozčleněn do více pater, je potřeba vybudovat schodiště. Nedá se předpokládat, že byste jeho výstavbu dokázali provést vlastními silami. Je to nejen příliš náročné, ale také časově zdlouhavé. Proto je daleko efektivnější si na realizaci objednat specializovanou firmu. Pod její taktovkou probíhá výstavba schodiště zhruba následujícím způsobem.

Ať už zvolíte kamenná nebo dřevěná schodiště, je dobré mít přehled o tom, co se po vás bude chtít a jaké nároky naopak můžete firmě, která je zhotoví, klást.

Schodiště, zdroj: etoile.cz
Schodiště, zdroj: etoile.cz

Volba materiálů

Prvním krokem, jenž následuje po úvodním zkontaktování, je vyjasnění si představ o tom, jaké schodiště v interiéru domácnosti chcete mít. Schody se dnes vyrábějí z celé škály materiálů, od dřeva, přes kámen až po kov. Výběr materiálu ovlivňuje celkovou cenu stavby. Za nejdražší jsou považována dřevěná schodiště z exotických dřevin, které přeci u nás nejsou tak dostupné. Pokud naopak zvolíte typicky české dřeviny, jako například buk či dub, vyjde vás realizace schodů levněji.

Zaměření prostoru

Po výběru materiálu následuje zaměření prostoru, v němž se má schodiště vybudovat. To ovlivní následný tvar schodů, jejich zatočení, osvětlení i případné umístění různých doplňků.

Schodiště, zdroj: etoile.cz
Schodiště, zdroj: etoile.cz

Vyčíslení ceny stavby a 3D prezentace

Poté, co se s výrobcem domluvíte na všech parametrech, vykalkuluje vám celkové náklady. Teprve poté, co cenu za realizaci odsouhlasíte, může dojít k sepsání smlouvy o zhotovení díla. Ještě před tím vám solidní firma nabídne 3D prezentaci, díky níž si uděláte jasnou představu o tom, jak bude hotové dílo vypadat v kontextu celého interiéru. Pak už se firma pustí do samotných prací. Jejich délka závisí na velikosti stavby a opět i na zvolených materiálech, které při vyhotovení díla budou použity.

Schodiště, zdroj: etoile.cz
Schodiště, zdroj: etoile.cz

Zhotovení díla a jeho předání

Firma by měla schodiště nejen vyrobit, ale také přímo i namontovat do prostoru vaší domácnosti. V konečné fázi dochází k předání díla, kdy si jej pečlivě zkontrolujete a ubezpečíte se, že má všechny náležitosti a vlastnosti, které jste u stavby požadovali. Před předáním díla by firma měla zajistit také finální úklid tak, abyste mohli prostor začít ihned po předání využívat.