zdroj: shutterstock.com

6 rad, jak vybrat správný infrazářič

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Dosáhnutí tepelného komfortu je snahou v každé domácnosti i komerční budově. Infrazářiče jsou v tomto oboru velmi vyhledávanou a využívanou pomůckou. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že jsou schopné dodávat teplo velmi rychle a na přesně určená místa.

1. Rozdělte si interiér do zón

Rozdělení interiéru do jednotlivých zón je prvním krokem k úspěšnému vytápění domu pomocí infrazářičů. Místnosti, které nejsou obývány po celý den nemusí být také celý den ani vytápěny. Stačí je vyhřát chvíli předtím, než do nich vstoupíme. Tato situace se nejčastěji týká především koupelen, WC nebo technických místností. Ale výjimkou nejsou ani ložnice, obývací pokoje, kanceláře ani chodby.

2. Jak infrazářiče pracují

Infrazářiče produkují infračervené světlo. Je to jediný druh svítidla, jehož teplo není vidět, ale můžeme jej cítit. V podstatě nevzniká infračervené světlo, ale infračervené teplo. Tento druh tepla jsme schopni absorbovat do naší kůže i oblečení a dodávat našemu tělu teplo. Funkce infračerveného světla by se daly přirovnat k pobytu na přímém slunci. Slunce nahřívá naše těla díky svým paprskům. Záři Slunce navíc můžeme vidět.

3. Vyberte správný druh

Infrazářiče se také dělí podle způsobu výroby a distribuce tepla. V dnešní době na trhu existuje mnoho druhů. Některé druhy produkují pouze přímé infračervené světlo a nejsou vybaveny žádným dodatečným nadstandardním vybavením. Ovšem můžeme na trhu potkat i velmi moderní a účinné infrazářiče, které obsahují infračervené žárovky, výměník tepla, a ventilátor. Žárovky teplo produkují, ventilátor je fouká do výměníku, kde se ještě ohřeje a pak je posíláno dále do místnosti.

4. Jakou energii zvolit?

Infračervené zářiče mohou být vytvořeny také na různé druhy napájení. Teplo může být produkováno zemním plynem, elektrikou, nebo propan-butanem. Nejčastějším zdrojem napájení je ovšem elektrický proud. Patří mezi nejlevnější varianty a je také maximálně pohodlný. Nemusíte se starat o žádné napojení, žádný odborný servis po určité době a hlavně žádné starosti. Stačí přístroj pouze zapnout do zásuvky a je okamžitě připraven k použití. Více o elektrických panelech se dočtete zde.

5. Vyberte správný model a typ

Aby váš infrazářič splňoval dokonale vaše potřeby, je nutné správně vybrat jeho velikost a model. Ani v tomto oboru se nedá říci, že by platila přímá úměrnost – čím větší zářič, tím větší teplo. Vždy záleží na kvalitě materiálů a výrobce. Některé druhy infrazářičů jsou vybaveny dokonce i termostatem. Ten si můžete nastavit podle vašich potřeb. Aktivovat se může například ještě před vaším příchodem ze zaměstnání, aby byla vaše koupelna připravena pro okamžité použití. To samozřejmě platí o všech místnostech, kde bude infrazářič umístěn.

Zajímavost: Infrazářiče se používají i k vytápění kostelů, podívejte se na infracomfort.sk

6. Myslete dopředu

Mezi jednotlivými modely a druhy infrazářičů najdete ty, které jsou možné volně postavit, nástěnné infrazářiče nebo ty, které je možno využít obojím způsobem. Každý druh má své výhody. Nástěnné infrazářiče nikde nepřekáží a jsou stále natočeny na stejné místo. Přenosné infrazářiče naopak mohou být nebezpečné pro malé děti nebo domácí mazlíčky. Nejčastěji jsou tedy využívány ty infrazářiče, které jsou využít obojím způsobem podle aktuální situace.