zdroj: shutterstock.com

Dle jakých parametrů vybírat LED žárovky?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

LED žárovky se stávají stále více využívanou variantou osvětlení. Využití najdou v domácnostech, komerčních prostorách i velkých halách. Nabídka druhů LED žárovek je opravdu velmi pestrá. Který je ale ten správný druh?

Vybrat správný druh pro vaše potřeby může být občas velice složité. Zejména, pokud jste se dosud nezajímali o technické parametry LED žárovek. Právě technické parametry jsou nejdůležitější součástí při výběru správné LED žárovky. Nejeden by řekl, že koupit správnou LED žárovku je oříšek. Po přečtení našeho článku ale budete mít jasno, která je pro vás nejideálnější.

Základem je světelný tok

Světelný tok je nejdůležitějším údajem u každé LED žárovky. Zjednodušeně řečeno – světelný tok ukazuje, jak moc bude vybraný model žárovky svítit a v jaké intenzitě. U klasických žárovek jsme mohli porovnávat svítivost žárovek podle jejich watáže. Na výběr jsou žárovky 25 W, 40 W, 60 W, 75 W nebo 100 W. Samozřejmě, že také LED žárovky mají danou stupnici, na které udávají svůj světelný tok. Tato stupnice se ovšem neuvádí ve Watech (W), ale v lumenech (lm).

Od 1. září 2013 se opět rozšiřuje zákaz prodeje zdrojů svět­la, které mají paticí S14, S15 a S19 pro napětí < 60 V a bez integrovaného transformátoru. Regulace bude završena zákazem všech zdrojů světla s třídou energetické účinnosti C od 1. září 2016.

Mnoho z nás si ale neumí představit, jakou svítivost LED žárovky vlastně mají, když je nemohou s ničím srovnat. Pro tyto případy byla Evropskou Unií vytvořena porovnávací tabulka pro oficiální přepočet svítivosti mezi běžnými žárovkami a ledkami.

Tabulka oficiálního přepočtu – klasické žárovky x LED žárovky

  • 25 W 220 – 230 lm
  • 40 W 410 – 430 lm
  • 60 W 700 – 750 lm
  • 75 W 920 – 970 lm
  • 100 W 1300 – 1400 lm

Co dalšího rozhoduje při výběru LED žárovek?

Dalším důležitým faktorem je závit. Samozřejmě i LED žárovky se vyrábí v klasických velikostech závitu E27 (velký závit) a E14 (malý závit). Dále se ale LED žárovky vyrábí i s poněkud atypickými závity, mezi které se řadí například závity GU10 (patice pro bodovky), G9 je patice na novější druh svítidel a patice G4 a MR16 se využívají při menším napětí, než je klasických 230V.

LED žárovka Osram Star Classic E27 8 W (náhrada 40 W klasické žárovky), zdroj: osram.cz
LED žárovka Osram Star Classic E27 8 W (náhrada 40 W klasické žárovky), zdroj: osram.cz

Ano. I v kategorii LED žárovek si můžete vybírat i druhy, které jsou určeny pro menší napětí. Napájení je také důležitým údajem při výběru. Při výběru žárovek byste tento údaj rozhodně měli zkontrolovat. V opačném případě se vám může stát, že budete potřebovat žárovku na 230 V a domů si přinesete žárovku na 12 V.

Více diod neznamená více světla

Světelný komfort LED žárovek je tvořen diodami. Ale přímá úměrnost zde neplatí. Větší počet diod ještě nemusí znamenat více světla. Záleží také na velikosti světla a uspořádání diod v žárovce. Důležitý je také typ použitých diod. Tato informace se na výrobku udává v číslech. Číslo na výrobku znamená rozměr použité diody v desetinách milimetru, a dále výkonnost jednotlivých diod.

Věděli jste, že v mnoha městech se klasické veřejné osvětlení nahrazuje moderními LED svítidly? Ušetří se až 4/5 nákladů! Navíc je možné získat i dotaci na modernizaci, více zde.

Led žárovky si můžete vybírat hned v několika variantách vytvářeného světla. Samozřejmostí jsou i barevné žárovky, ale ty jsou samostatnou kategorií. Barva světla, která se nejvíce přibližuje světlu z běžných žárovek je teplá bílá až nažloutlá. Dále si můžete volit i mezi studenou bílou nebo neutrální. Barevnost světla se na žárovce udává v Kelvinech. Čím větší je uvedené množství, tím je světlo studenější a naopak.

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Přehled nejčastějších barevných teplot

2800 K žárovka, slunce při východu a západu
5000 K obvyklé denní světlo, zářivky
6000 K jasné polední světlo
6500 K standardizované denní světlo

Sepsáno ve spolupráci s www.ecologic.sk