Zahradní trendy pro rok 2014

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Zřizujete novou zahradu kolem novostavby? Nebo jen toužíte po změně a přemýšlíte, o jaké nové prvky obohatit stávající zahradu? Nechte se inspirovat zahradními trendy pro rok 2014.

Styl zahrady

Styl zahrady by měl odpovídat stylu, v jakém je postaven váš dům. U staršího domu ve stylu venkovského stavení se výborně vyjímá podobně laděná zahrada s rustikálními doplňky. U moderní novostavby by naopak takový návrh zahrady působil nepatřičně. Proto je třeba citlivě vybírat zahradní prvky tak, aby korespondovaly s celkovým stylem zahrady i domu. Trendy pro rok 2014 však mohou vhodně doplnit kterýkoliv typ zahrady.

Barvy

Roku 2014 vládnou barvy. A to pestrá barevnost ve všech sférách od barevných květinových záhonů až po barevnost nábytku. Zahradu by měly zdobit barevně rozkvetlé stromy, keře i květiny. Na zahradu zvolte kombinaci rostlin tak, aby zahrada zářila barevnými květy po celé období od jara až do podzimu.

Barvy vládnou i zahradnímu nábytku, proto si nemusíte lámat hlavu s tím, že potřebujete přetřít například lavici a nezbyla vám stejná barva, kterou je natřený ostatní zahradní nábytek. Trendy roku 2014 vybízí k barevné pestrosti i u zahradního nábytku.

Přirozenost

Dalším heslem pro tento rok je přirozenost zahrady. Upouští se od vyumělkovaně tvarovaných, vlnovkou ohraničených záhonů, přednost získává jednoduchost. V souvislosti s přirozeností se zahradní architekti přiklání k tzv. vintage stylu, který se opírá o nedbalou eleganci.

Vintage styl trendem 2014, zdroj: shutterstock.com

Vintage styl trendem 2014, zdroj: shutterstock.com

To znamená volně vlající záclony ze zahradního altánu, neurovnané polštářky na zahradní lavičce, rozeseté lavičky v různých příjemných zákoutích zahrady či rádoby popraskaná barva zahradního nábytku.  Tento styl koresponduje nejen s přirozeností, ale dodává zahradě na útulnosti a zabydlenosti.

Materiály a doplňky

I v oblasti materiálů se klade důraz na přirozenost, proto v zahradě vsaďte na přírodní materiály – dřevo a kámen, případně kov a jejich vzájemné kombinace. Vyhnout byste se naopak měli všem napodobeninám, ať už jde o plastové napodobeniny dřeva pro terasy, betonové dlažby s dekorem dřeva či polystyrenové napodobeniny kamene.

Další rozměr mohou zahradě dodat umělecké prvky. Vhodně zakomponované sošky z přírodních materiálů či umělecky zpracované kusy nábytku umně zasazené mezi záhony budou skutečnou pastvou pro oko.

Vodní plochy

Jezírka  i bazény mají své nezastupitelné místo téměř na každé zahradě.  V bazénech hledáme osvěžení za horkých letních dnů, zahradní jezírka zase nabízí příjemný pohled na přírodní vodní plochu s rostlinami, pohodovou atmosféru zahrady může umocnit zvuk tekoucí vody z drobného vodopádku nad jezírkem.

Jezírko s vodopádem, zdroj: zahradadvoracek.cz

Jezírko s vodopádem, zdroj: zahradadvoracek.cz

Zajímavou možností, která v sobě spojuje možnost koupání i přírodní vzhled jsou biotopická jezírka, která se stávají stále oblíbenějšími. Jezírko je vybudováno tak, aby v něm byla zajištěna biologická rovnováha, získáte tak nejen vodní plochu přírodního vzezření, ale rovněž koupání v čisté vodě bez použití chemie. Jedinou nevýhodou je nutnost dostatečně velké plochy pro vytvoření funkčního biotopického jezírka.

Hledáte-li návrh okrasné zahrady v Brně v duchu trendů roku 2014, můžete se obrátit na zahradního architekta Romana Dvořáčka.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lada Široká G+

2 komentáře u Zahradní trendy pro rok 2014

  1. leonka napsal:

    ahoj všichni zahrádkáři. Nemáte někdo tip na květiny, které opravdu vydrží? Zkoušela jsem jich už hodně, ale vždy mi vykvetou jen jednou a potom záhadným způsobem uhynou. Hledám nějaká trvalky…díky za cokoliv

  2. anča napsal:

    zkus devaterníky, já jich mám několik druhů – jsou hodně barevné a krásně kvetou