zdroj: shutterstock.com

Zahradní trendy pro rok 2014

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zřizujete novou zahradu kolem novostavby? Nebo jen toužíte po změně a přemýšlíte, o jaké nové prvky obohatit stávající zahradu? Nechte se inspirovat zahradními trendy pro rok 2014.

Styl zahrady

Styl zahrady by měl odpovídat stylu, v jakém je postaven váš dům. U staršího domu ve stylu venkovského stavení se výborně vyjímá podobně laděná zahrada s rustikálními doplňky. U moderní novostavby by naopak takový návrh zahrady působil nepatřičně. Proto je třeba citlivě vybírat zahradní prvky tak, aby korespondovaly s celkovým stylem zahrady i domu. Trendy pro rok 2014 však mohou vhodně doplnit kterýkoliv typ zahrady.

Barvy

Roku 2014 vládnou barvy. A to pestrá barevnost ve všech sférách od barevných květinových záhonů až po barevnost nábytku. Zahradu by měly zdobit barevně rozkvetlé stromy, keře i květiny. Na zahradu zvolte kombinaci rostlin tak, aby zahrada zářila barevnými květy po celé období od jara až do podzimu.

Barvy vládnou i zahradnímu nábytku, proto si nemusíte lámat hlavu s tím, že potřebujete přetřít například lavici a nezbyla vám stejná barva, kterou je natřený ostatní zahradní nábytek. Trendy roku 2014 vybízí k barevné pestrosti i u zahradního nábytku.

Přirozenost

Dalším heslem pro tento rok je přirozenost zahrady. Upouští se od vyumělkovaně tvarovaných, vlnovkou ohraničených záhonů, přednost získává jednoduchost. V souvislosti s přirozeností se zahradní architekti přiklání k tzv. vintage stylu, který se opírá o nedbalou eleganci.

Vintage styl trendem 2014, zdroj: shutterstock.com
Vintage styl trendem 2014, zdroj: shutterstock.com

To znamená volně vlající záclony ze zahradního altánu, neurovnané polštářky na zahradní lavičce, rozeseté lavičky v různých příjemných zákoutích zahrady či rádoby popraskaná barva zahradního nábytku.  Tento styl koresponduje nejen s přirozeností, ale dodává zahradě na útulnosti a zabydlenosti.

Materiály a doplňky

I v oblasti materiálů se klade důraz na přirozenost, proto v zahradě vsaďte na přírodní materiály – dřevo a kámen, případně kov a jejich vzájemné kombinace. Vyhnout byste se naopak měli všem napodobeninám, ať už jde o plastové napodobeniny dřeva pro terasy, betonové dlažby s dekorem dřeva či polystyrenové napodobeniny kamene.

Další rozměr mohou zahradě dodat umělecké prvky. Vhodně zakomponované sošky z přírodních materiálů či umělecky zpracované kusy nábytku umně zasazené mezi záhony budou skutečnou pastvou pro oko.

Vodní plochy

Jezírka  i bazény mají své nezastupitelné místo téměř na každé zahradě.  V bazénech hledáme osvěžení za horkých letních dnů, zahradní jezírka zase nabízí příjemný pohled na přírodní vodní plochu s rostlinami, pohodovou atmosféru zahrady může umocnit zvuk tekoucí vody z drobného vodopádku nad jezírkem.

Jezírko s vodopádem, zdroj: zahradadvoracek.cz
Jezírko s vodopádem, zdroj: zahradadvoracek.cz

Zajímavou možností, která v sobě spojuje možnost koupání i přírodní vzhled jsou biotopická jezírka, která se stávají stále oblíbenějšími. Jezírko je vybudováno tak, aby v něm byla zajištěna biologická rovnováha, získáte tak nejen vodní plochu přírodního vzezření, ale rovněž koupání v čisté vodě bez použití chemie. Jedinou nevýhodou je nutnost dostatečně velké plochy pro vytvoření funkčního biotopického jezírka.

Hledáte-li návrh okrasné zahrady v Brně v duchu trendů roku 2014, můžete se obrátit na zahradního architekta Romana Dvořáčka.

Only registered users can comment.

  1. ahoj všichni zahrádkáři. Nemáte někdo tip na květiny, které opravdu vydrží? Zkoušela jsem jich už hodně, ale vždy mi vykvetou jen jednou a potom záhadným způsobem uhynou. Hledám nějaká trvalky…díky za cokoliv

  2. zkus devaterníky, já jich mám několik druhů – jsou hodně barevné a krásně kvetou