Nové trendy v oblasti záchodových mís

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Pokrok jde neustále kupředu a nevyhýbá se ani tak obyčejným zařízením každodenní potřeby jako jsou toaletní mísy. V minulém desetiletí se proměna projevila především v nové nabídce závěsných WC oproti mísám stojacím. Dnešní doba ale nabízí daleko pestřejší paletu novinek.

Toaleta bez zápachu

Nepříjemný zápach po použití toalety se stává problémem především k panelákových bytech, kde místnost s toaletou nemá okénko a odvětrávání šachtou je mnohdy zcela nefunkční. Větší potřeba včasného odstranění zápachu vzniká také v případě spojení WC s koupelnou, ale i domácnosti s lépe řešenou místností pro toaletu uvítají trend poslední doby – toaleta s odsáváním zápachu.

Příkladem může být Geberit DuoFresh, který využívá výkonnou odsávací jednotku, která odsává vzduch (a s ním i vzniklý zápach) přímo ze záchodové mísy. Odsátý vzduch prochází přes filtr, který propustí pouze čistý vzduch bez zápachu. Čistý vzduch se otvory u splachovacího tlačítka vrací zpět do místnosti.

Geberit DuoFresh a odsávání zápachu, zdroj: geberit.cz
Geberit DuoFresh a odsávání zápachu, zdroj: geberit.cz

Celý systém funguje zcela nezávisle, není ho nutné připojovat na potrubí vzduchotechniky ani na žádná jiná zařízení, což velmi usnadňuje jeho instalaci do libovolných prostor. Odsávání se spouští automaticky při použití toalety, spouští ho detektor tlaku, který zaregistruje usazení osoby na WC.

Moderní design

Mísy toalet se vyrábí v mnoha podobách designově zajímavé kousky nevyjímaje. Řada designově zajímavých toalet navíc počítá s potřebou ušetřit místo, existují i prostorově velmi úsporné kousky vhodné i do velmi stísněných místnůstek.

Originální a designově zajímavé řešení nabízí také Geberit Monolith, který nejen dodá místnosti s toaletou moderní a neotřelý vzhled, ale také usnadní rekonstrukci prostoru. Na rozdíl od  ostatních závěsných WC, které lze buď zabudovat do zdi či jsou vhodné k obložení (vznikne výklenek na zdi), Geberit Monolith se snadno umístí ke stávající zdi a nevyžaduje další úpravy.

Geberit Monolith zapadne do každého interiéru, zdroj: geberit.cz
Geberit Monolith zapadne do každého interiéru, zdroj: geberit.cz

Splachovací zařízení i technologie ovládající odsávání zápachu i další funkce jsou ukryty pod designovou skleněnou deskou. Geberit Monolith lze zakoupit v několika barevných provedeních krycího skla – černá, bílá, hnědá, zelená, čímž ho lze sladit s téměř libovolnou barevnou kombinací ostatního zařízení koupelny či WC.

Jeho součástí je navíc nepřímé osvětlení, které se rozsvítí v okamžiku, kdy někdo vstoupí do místnosti. Podsvícení vám v noci usnadní najít cestu k WC bez nutnosti rozsvícení rušivého intenzivního světla z lustru.

Ekologie a snížení spotřeby vody

Ohled na životní prostředí i na naše peněženky nás nutí šetřit nejen s energiemi, ale také s vodou. Právě splachování na WC tvoří druhý největší podíl na celkové spotřebě vody v běžné domácnosti. Proto výrobci přistoupili k vývoji systémů, které si při spláchnutí vystačí až z polovinou vody než dřívější toalety, aniž by byla omezena kvalita spláchnutí a očištění mísy.

K rozeznání, zda vámi vybraný model při splachování úsporně zachází s vodou, vám může napomoci štítek WELL (Water Efficiency Label). WELL je používán pro označení kvality a ekologické šetrnosti výrobků v celé Evropě a jednotlivé výrobky rozřazuje to kategorií A-D podobně jako je tomu u označení energetické náročnosti elektrických spotřebičů.

Only registered users can comment.

  1. vypadá to zajímavě, jen by chtěl vědět, jestli to skutečně funguje, máte s tím někdo praktickou zkušenost? Ještě jsem to nikde neviděl…