Vybíráme jídelní stůl a židle do moderního interiéru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Trendy v moderní architektuře se za poslední roky velice změnily a tato situace se samozřejmě týká i oblasti jídelen a jídelních koutů. Moderní jídelny jsou většinou otevřené a spojené s kuchyní nebo obývákem. Výběr jídelního stolu a židlí je stále hlavní a nejdůležitější součástí. Jídelní sety musí splňovat především kritéria na odolnost, design a pohodlí.

Jaká velikost stolu je správná?

Velikost stolu je rozhodující především v oblasti pohodlí. Velikost stolu se odvíjí od samotné velikosti místnosti a také podle počtu členů v domácnosti. Mnoho domácností ale dělá chybu, že i v malých místnostech volíme velké stoly, které jsou sice pohodlné a poskytují dostatek prostoru při jídle, ale v menších místnostech překáží. Počet židlí a velikost stolu by měla odpovídat počtu členů v domácnosti. Myslet byste měli také na 2 místa pro případnou návštěvu.

Nejčastější velikosti stolů podle počtu členů domácnosti

Výška jídelních stolů je v rozmezí několika centimetrů stejná pro všechny velikosti stolů. Zpravidla se pohybuje mezi 70 až 80ti centimetry. Dávejte pozor, že pokud bude u stolu sedět vysoký člověk, může mít problém se pod stůl pohodlně dostat! V takovém případě raději stůl vyzkoušejte, než ho koupíte. Šířky a délky stolů se liší především podle počtu míst a členů. Orientační rozměry jsou:

  • Stůl pro 2 osoby – 80×50 cm
  • Stůl pro 4 osoby – 100×60 cm
  • Stůl pro 6 osob – 140×70 cm
  • Stůl pro 8 osob – 170×70 cm

S návštěvou můžete počítat, když zvolíte rozkládací stoly

Při výběru jídelního stolu a také židlí, bychom 2 místa měli mít připravené pro případné návštěvy. To dokonce i v případě, že si na návštěvy příliš nepotrpíte. Mít připravená místa pro návštěvy znamená pro mnoho domácností velkou komplikaci, zejména s ohledem na prostor. Velký stůl se do menších jídelen nemusí hodit a může překážet. Tato situace jde vyřešit velmi jednoduše.

Chystáte se navštívit přátele v novém bytě? Přineste jim něco nového do domácnosti. Mlýnky na koření, zástěry či minutky koupíte na bytovedoplnky.sk

Stačí si pořídit rozkládací stůl. Základní velikost desky volte podle počtu členů v domácnosti. Po rozložení se vám pak objeví ještě místo pro další členy (nebo návštěvy). V případě nákupu rozkládacích stolů musí být věnována zvýšená pozornost zejména kvalitě stolu. Deska, nohy i rozkládací mechanismus musí být vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které dokáží odolat používání a rozkládání. Mnohé rozkládací mechanismy u méně kvalitních stolů podléhají rychle opotřebení. Židle pro návštěvy je také možné volit jako skládací, více zde.

Kovový stůl, zdroj: shutterstock.com
Kovový stůl, zdroj: shutterstock.com

Jaké jsou nejčastější materiály na stoly a židle?

  1. Masiv – Masivní stoly a židle jsou tradičním druhem jídelního nábytku. jejich obliba přetrvává dodnes. Předností tohoto materiálu je pevnost a přirozený půvab. Vyrábí se nejčastěji z dřeva buku nebo dubu. Mohou být vyráběny i ze smrku nebo borovice, ale toto dřevo je považováno za měkké s menší odolností. Moderní domácnosti také využívají exotického dřeva pro jídelní sestavy – teak, mahagon.
  2. Lamino –  Je moderním  materiálem, ze kterého se v současnosti vyrábí většina druhů nábytku a také jídelní sestavy. Půvab tohoto moderního materiálu je na vysoké úrovni a lamino také dokáže skvěle odolávat nárazům a odřením.
  3. Kov+sklo – Kombinace kovu s skla je oblíbená především pro retro a rustikální domácnosti. Volba kovaných součástí musí odpovídat stylu zbytku domácnosti. Sklo na desce musí být bezpečné a odolávat poškození. Nevýhodou tohoto materiálu je, že i když jsou moderní skla odolná proti rozbití, stále hrozí jejich odření a poškrábání.
  4. Plast – Plast je v současné době materiálem, který nachází stále širší využití a uplatnění. Díky moderním technologiím zpracování plastu mohou být z tohoto materiálu vyráběny dokonalé moderní tvary stolů i židlí. Zároveň si můžete vybrat z široké palety barev a motivů.