Střešní světlovod

Světlovody jsou moderním zdrojem dodatečného světla v místnostech

Princip odrazu světla znali a využívali již lidé ve starověku – třeba staří Římané nebo Egypťané, jež ho používali. Na sestrojení prvního světlovodu jsme si ale museli počkat až do poloviny minulého století. V současné době se tento architektonický prvek stal součástí řady budov jako dodatečný zdroj světla. V čem tkví jeho výhoda?

Světlovody jako zajímavé architektonické prvky

Pokud bychom světlovody instalovali do obytné místnosti jako hlavní zdroj světla, kde by chyběla okna, moc bychom si nepomohli. Jednak bez oken působí prostor na lidi stísněně, za druhé by v něm nebylo dostatečné osvětlení podle aktuálně platných norem. Z tohoto důvodu světlovody získávají na atraktivitě jako zdroj světla pro chodby, šatny, předsíně, koupelny či toalety – tedy všude tam, kde se člověk nepohybuje po většinu času. Tyto místnosti nevyžadují dokonalé osvětlení, tudíž denní světlo může být získáno i prostřednictvím světlovodů.

V čem tkví výhody světlovodů?

Střešní světlovody se často používají jako dodatečné osvětlení stolů v kancelářích nebo jednacích místnostech. Je jimi možné vybavit také sklady nebo výrobní haly. Vzhledem k jejich jednodušší instalaci jsou vhodné i do památkově chráněných objektů nebo pasivních domů. Na rozdíl od střešního okna světlovod lépe izoluje, nevytváří tepelné mosty, nesráží se na něm voda. Instalaci je přitom možné provést i za běžného provozu, aniž by musel být velký zásah do konstrukce stavby.

Jaký materiál na střešní světlovod

Střešní světlovod se nejčastěji vyrábí z plastu nebo skla. Obvyklý průměr tubusu je mezi 25 až 55 centimetry, přičemž ideální délka je do 5 metrů. Platí, že přílišné zakroucení tubusu zhoršuje průchod světla. Totéž platí pro příliš dlouhý tubus. Pak se v mnohých případech ze světlovodu stávají spíše šerovody, což není pochopitelně ku prospěchu věci.