zdroj: shutterstock.com

Rolety jsou ideální do moderního bytu

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Každá domácnost potřebuje stínící techniku. Využije ji v letním období pro ochranu interiéru před přehřátím. V zimních měsících zase poslouží jako ochrana soukromí obyvatel před zvědavými zraky okolí. Možností, jak zastínit okna, je hned několik. Podíváme se podrobněji na výběr vnitřní stínící techniky.

Rolety nebo žaluzie?

Nejčastěji bývají použity různé typy žaluzií. Jedná se o stínící techniku sestávající z jednotlivých lamel, které lze otočit do dvou poloh. Žaluzie se vytahují po vodícím lanku vzhůru. Interiérové žaluzie se montují přímo na okenní rám. Přestože můžete vybírat z velkého množství barevných odstínů, zůstávají žaluzie pouze funkčním prvkem a nikterak neplní funkci ozdobnou.

Rolety nabízejí větší variabilitu

Nabídka rolet je pestřejší. Většina rolet se stahuje a roztahuje rolováním na připravený válec. Existují však také typy rolet, které se nerolují, ale skládají. Oproti žaluziím jsou vytvořeny z jednoho kusu látky (případně jiného materiálu).

Dekor rolety může být libovolný. Široká nabídka různých vzorů umožní, aby roleta dokonale doplňovala zařízení interiéru. Díky tomu se roleta stává nejen funkčním, ale také estetickým doplňkem.

Roletu lze sladit prakticky s libovolným typem interiéru. Závisí na zvoleném vzoru. Některé rolety vhodně doplní starobyle zařízený pokoj. Moderní a výrazné vzory zase vyniknou v moderním minimalistickém interiéru. Vyberte si rolety do stylu vaší rohové sedací soupravy.

 

Řetízkové rolety, zdroj: byvatmoderne.cz
Řetízkové rolety, zdroj: byvatmoderne.cz

Typy rolet podle způsobu stahování

Nabídka rolet je skutečně velmi pestrá. A to nejen z hlediska vzoru tkaniny. Vybírat můžete také různé způsoby stahování a vytahování rolet. Rozlišujeme:

  • pružinové – látka se navíjí na tyč pomocí zatažení za šňůrku. Zabalení rolety je velmi snadné a rychlé. Obtížnější je rozvinutí rolety, kdy je třeba citlivě najít záchytný bod, v němž roleta zůstane v roztaženém stavu.
  • řetízkové – řetízkové stahování se ovládá pomocí řetízku. To umožňuje snadné zastavení rolety v jakékoliv poloze při zatahování okna.
  • motorické – pro maximální pohodlí lze namontovat také stahování rolety pomocí motoru

Rolety navíjené na tyč je možné umístit různým způsobem. Jednou z možností je umístění navíjecí tyče přímo na rám okna. Takové umístění rolety umožňuje větrání i při stažené roletě. Mějte však na paměti, že tímto způsobem lze uchytit pouze rolety z tenčích materiálů.

Pružinové rolety, zdroj: byvatmoderne.cz
Pružinové rolety, zdroj: byvatmoderne.cz

Druhou variantou je umístění navíjecí tyče nad okenní otvor. To sice znemožňuje větrání při stažených roletách. Ale výhodou může být možnost použití rolet ze silnějšího materiálu i varianta pořídit roletu širší než je samotné okno.

Existují ale také rolety, které se na tyč nenavíjejí. Jedná se o rolety:

  • římské – jejich látka se při vytahování vzhůru skládá do vodorovných pásů
  • plisované – plisované rolety jsou samy o sobě vyrobeny ze skládané látky, což působí velmi jemně a esteticky. Tyto rolety se posunují po postranních vodících lištách a je dokonce možné docílit jejich roztažení pouze uprostřed okenní tabule.

Materiály

Pro výrobu interiérových rolet se využívá velkého množství materiálů. Rolety z nejtenčích látek mohou spíše připomínat záclony a plní víceméně pouze funkci okrasnou. Hrubší látky již mají zastiňovací schopnost, odrazí většinu slunečních paprsků, ale zároveň propouští trochu světla, podobně jako žaluzie.

Existují ale také rolety z tzv. blackoutových látek, které do místnosti nepropustí žádné světlo, plní proto zatemňovací funkci.

Rolety ale nemusí být vyrobeny pouze z textilních materiálů. Velice luxusním dojmem působí například bambusové rolety. Roleta z dřevěné tkaniny je dokonalým estetickým doplňkem interiéru.

Dalším zajímavým typem rolet jsou rolety den-noc (jinak také duorolety). Roleta se skládá ze dvou vrstev speciální látky. Na této látce se střídají vodorovné pruhy z průhledné a neprůhledné textilie. Posunem dvou vrstev těchto látek na sobě lze docílit různého překryvu průhledných a neprůhledných pruhů, čímž docílíte různé míry zatemnění místnosti.